23 października 2021 (Sobota)
J Skorpion
(23.10 - 21.11)

Imieniny Balbiny

Data Popularność
11. marca
31. marca Najczęściej obchodzone
2. grudnia

Balbina - znaczenie imienia

Imieniny
Kobiety noszące imię Balbina celebrują imieniny trzy razy w roku – 11 i 31 marca oraz 2 grudnia. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest druga data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Balbiny Rzymskiej w Kościele katolickim. Żyła ona w III wieku i była córką trybuna wojskowego Kwiryna. Jej głównym celem życiowym było odnalezienie okowy św. Piotra i podarowanie jej Teodorze, siostrze św. Hermesa. Wraz z ojcem poniosła śmierć męczeńską za wiarę.

Pochodzenie imienia i patroni
Balbina to imię żeńskie wywodzące się z języka łacińskiego, od słowa „Balbinus” (jąkała). Utworzono je od męskiej formy – Balbin.

Święte i błogosławione o tym imieniu:
– św. Balbina Rzymska, męczennica chrześcijańska;
– bł. Balbina z Asyżu, klaryska w Asyżu i Arezzo, krewna św. Klary.

Znaczenie imienia
Balbina lubi być w centrum zainteresowania. Jest piękna, czarująca, przebojowa oraz pogodna. Ma wielu przyjaciół, którzy zawsze mogą na nią liczyć w trudnych sytuacjach życiowych. Co więcej, cechuje ją wyjątkowa dojrzałość emocjonalna, otwartość, inteligencja oraz zaradność. W każdej sytuacji potrafi zachować zimną krew, więc nie sposób wyprowadzić ją z równowagi. Zawodowo powinna spróbować swoich sił jako lekarz, pielęgniarka, nauczycielka, przedszkolanka lub artystka. Natomiast w miłości jest czuła, romantyczna oraz dobra. Szuka spokojnego i poukładanego mężczyzny, z którym spędzi całe życie.

Warianty i zdrobnienia imienia
ala, Balb, Balba, Balbeczka, Balbek, Balbi, Balbinka, Balbisia, Balbunia, Bibi, Bina, Bisia, Biśka, Bulba, Bulbencja, Ina, Ineczka, Inka, Inusia

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Balbina (ang.), Balbine (fr.), Balbina (łac.), Balbina (niem.), Balbina (wł.)

Znani imiennicy
Balbina Bruszewska – polska reżyser, scenarzysta i fotograf, autorka filmów animowanych, programów telewizyjnych i wideoklipów
Balbina Gutierrez – aktorka pochodzenia francuskiego
Balbina Herrera – panamska polityk
Balbina Jagielska – niemiecka piosenkarka polskiego pochodzenia
Balbina Valverde – hiszpańska aktorka z XIX wieku

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Balbina jest seledynowy, liczbą 5, a kamieniem topaz.

Dodaj komentarz

6×7 =