14 lipca 2024 (Niedziela)
F Rak
(22.06 - 22.07)

Imieniny Apolonii

Data Popularność
9. lutego Najczęściej obchodzone

Imieniny - Apolonia
Imieniny Apolonii celebruje się raz w roku – 9 lutego. Data ta jest związana ze wspomnieniem liturgicznym św. Apolonii z Aleksandrii w Kościele katolickim. Żyła ona w III wieku i była chrześcijanką. Podczas prześladowań zginęła śmiercią męczeńską, przez spalenie na stosie. Ponadto, poganie poddali ją okropnym torturom, zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby. Przez to wydarzenie jest współcześnie czczona jako opiekunka stomatologów oraz osób cierpiących na choroby uzębienia.

Pochodzenie imienia i patroni - Apolonia
Imię Apolonia pochodzi z języka greckiego i oznacza: należąca do boga Apollina. Jest ono żeńskim odpowiednikiem imienia Apoloniusz. Patronuje mu św. Apolonia z Aleksandrii, dziewica i męczennica.

Znaczenie imienia - Apolonia
Kobieta o tym imieniu jest wyjątkowo towarzyska. Nie lubi samotności i nudy, więc zanim założy rodzinę, często wychodzi ze znajomymi. Ludzie ją uwielbiają, ponieważ jest wygadana, wesoła oraz energiczna. Charakteryzują ją: oryginalna osobowość, pasje życiowe oraz nieszablonowe myślenie. Jej dobre serce sprawia, że stara się bronić najbliższych przed złem tego świata, chociaż nie zawsze jej się to udaje. Szuka wrażliwego, spontanicznego i romantycznego mężczyzny, który będzie z nią na dobre i na złe. W pracy Apolonia doskonale radzi sobie ze stresem i ma zmysł artystyczny. Świetnie sprawdzi się w roli opiekunki, pielęgniarki, pedagoga, malarki, pisarki lub projektantki biżuterii.

Warianty i zdrobnienia imienia - Apolonia
Apolcia, Polon, Apoloneczka, Poluś, Polga, Poliś, Poleńka, Polusia, Polunia, Pola, Polcia, Apola, Loneczka, Lonia, Apolonka, Lońka, Polka, Polly, Polonka, Polcik, Apolinka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Apolonia
francuski – Apollonie (fr.), Apollonia (ang.), Apolonia (hisz.)

Węgry – 7 lipca

Znani imiennicy - Apolonia
Apollonia Augusto – włoska piosenkarka i tancerka
Apolonia Chałupiec (znana jako Pola Negri) – polska aktorka
Apollonia Kotero – amerykańska aktorka, modelka i piosenkarka
Apolonia Nowak – polska artystka ludowa z regionu kurpiowskiego, śpiewaczka i wycinankarka
Apolonia Ponińska – polska arystokratka
Apollonia Vanova – słowacka aktorka

Dodatkowe informacje - Apolonia
Szczęśliwym kolorem Apolonii jest pomarańczowy, liczbą 2, a kamieniem turmalin.

Dodaj komentarz - Imieniny Apolonii

6×1 =

Datę Imieniny Apolonii już znasz, sprawdź inne: