31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
27.05.2018, 16:00

Życie na Marsie? „Skamieliny ukryte są pod powierzchnią” - przekonują naukowcy

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4298
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Czy prehistoryczna skała w pobliżu wyschniętego marsjańskiego jeziora ukrywa w sobie szczątki świadczące o tym, że w przeszłości na czerwonej planecie istniało życie?

Naukowcy przekonują, że występująca na Marsie bogata w żelazo gleba może okazać się pozostałością po procesach biologicznych przeprowadzanych przez pradawne mikroby, zamieszkujące czerwoną planetę trzy do czterech miliardów lat temu.

Nowe wnioski badaczy z uniwersytetu w Edynburgu pomogą ustalić miejsce lądowania łazika z planowanej na 2020 rok misji marsjańskiej NASA. Zadaniem robota nowej generacji tym razem będzie nie tylko dostarczenie naukowcom bezcennych danych na temat geologii kosmicznego sąsiada naszej planety, ale też poszukiwanie śladów prehistorycznego życia.

Egzobiolodzy zgadzają się co do tego, że Mars w przeszłości zamieszkiwały żywe organizmy, chociaż najprawdopodobniej nie były one zaawansowane bardziej, niż znane nam prymitywne algi oraz bakterie. Najważniejszą wskazującą na to poszlaką okazuje się fakt, że czerwona planeta niegdyś pokryta była oceanami z ciekłej wody, charakteryzowała się również stabilniejszym, zdolnym do utrzymania życia klimatem.

Zidentyfikowane przez naukowców „błotne skały pierwotne” to ich zdaniem przysłowiowa żyła złota. To dlatego, że wstępne analizy znajdującej się tam gleby pozwoliły ustalić, że bogata jest ona w krzemionkę – minerał doskonale zachowujący skamieliny.

Mułowce uformowane na przełomie tysiącleci w pobliżu dawnych marsjańskich rzek ich jezior prawdopodobnie kryją w sobie tajemnicę, która ostatecznie wyjaśni, czy występowanie życia biologicznego jest zjawiskiem unikalnym tylko dla Ziemi.

„Nie możemy wysłać dziesiątek robotów, żeby zbadać każdy ciekawy dla nas kawałek Marsa, tak więc największy nacisk kładziemy na te obszary, które wydają się najbardziej geologicznie interesujące”, mówi Dr Sean McMahon, przewodniczący zespołu badaczy z Edynburgu.

Co ważne, Mars jest znacznie „wdzięczniejszą” planetą do badań składu gleby niż Ziemia. To dlatego, że zachodząca tam aktywność sejsmiczna jest nieznacząca, dzięki czemu skały nawet sprzed miliardów lat pozostają w nienaruszonym stanie.

Wierzycie, że na Marsie w przeszłości istniało życie?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 86

Tak - 92%

Nie - 8%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym