31 maja 2020 (Niedziela)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
26.04.2018, 12:00

Ze szkół znikną zegary ze wskazówkami, bo… uczniowie ich NIE ROZUMIEJĄ

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2239
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Chociaż trudno w to uwierzyć, wygląda na to, że najmłodszemu pokoleniu łatwiej przychodzi obsługa zaawansowanych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, niż… odczytywanie godziny z tradycyjnych zegarów ze wskazówkami.

Z sali egzaminacyjnych w angielskich szkołach niedługo znikną analogowe zegary. Zdaniem wielu członków rad nauczycielskich, taka zmiana to konieczność, mająca na celu ułatwienie ich wychowankom zrozumienie która jest godzina.

Malcolm Trobe, deputowany angielskiego stowarzyszenia nauczycieli (ASCL) wyjaśnia, że przyzwyczajeni do obecnych w telefonach komórkowych zegarów cyfrowych uczniowie coraz częściej mają problem z odczytywaniem czasu pokazywanego przez wskazówki.

“Obecne pokolenie uczniów nie radzi sobie tak dobrze ze zrozumieniem tradycyjnych zegarów jak ich starsi koledzy”, przyznaje Trobe. „Wychowankowie przyzwyczajeni są do cyfrowej reprezentacji czasu, znanej im z telefonów i komputerów. Otaczamy się urządzeniami elektronicznymi, więc młode osoby zazwyczaj mają do czynienia ze spopularyzowanym przez nie formatem godziny”, dodaje.

Deputowany tłumaczy, że celem nauczycieli powinno być „uczynienie wszystkiego jak najprostszym i najbardziej zrozumiałym dla uczniów, podczas gdy przechodzą oni przez okres egzaminacyjny".

“Naprawdę nie chcemy, żeby uczniowie podnosili w trakcie egzaminu ręce, tylko po to, żeby zapytać obecnych na sali dorosłych o godzinę”, wyjaśnia Malcolm Trobe.

„Szkoły bez wątpienia będą starały się o to, żeby uczęszczające do nich dzieci czuły się zrelaksowane. Patrząc na zegar cyfrowy znacznie trudniej pomylić się co do pokazywanej na nim godziny, a to dla uczniów szczególnie ważne, gdy dosłownie ścigają się z czasem”, mówi deputowany.

„Owszem, to trochę smutne, że przychodząca do szkoły młodzież nie potrafi wyczytać czasu z tarczy zegara”, potwierdza Trobe. „Możemy tylko mieć nadzieję na to, że starania nauczycieli pomogą uczniom w tym nietypowym zadaniu w przyszłości. Zauważmy jednak, że doraźne zastąpienie klasycznych zegarów takimi bardziej nowoczesnymi zdecydowanie też ma swoje zalety”, kończy przedstawiciel stowarzyszenia nauczycieli.

Miewacie trudności z odczytaniem godziny z zegara ze wskazówkami?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 42

Tak - 10%

Nie - 90%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym