4 czerwca 2020 (Czwartek)
Imieniny: Franciszek Karol
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
02.12.2017, 11:34

Niezwykłe zawody, które wyszły już z użytku. Dzisiaj wzbudzają dużo kontrowersji!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2041
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

1. Nasłuchiwacz samolotów

Za czasów wojny, kiedy jeszcze technologia nie pozwalała na radary ani inne zaawansowane środki alarmujące o nadchodzącym niebezpieczeństwie, zatrudniało się właśnie takich ludzi. Okres świetności tego zawodu trwał od połowy pierwszej wojny światowej do początku drugiej.

2. Organizator orgii

O tym nie usłyszysz na lekcjach historii. W starożytnym Rzymie lubiano się dobrze zbawić, dlatego byli tam też ludzie specjalizujący się w urządzaniu wystawnych uczt z dobrym jedzeniem, niekończącym się alkoholem i świetną zabawą z zaproszonymi kobietami.

3. Wyrywacz włosów pod pachami

W Starożytnym Rzymie gładka skóra była oznaką klasy. Dlatego też w łaźniach pracowali ludzie, którzy zajmowali się wyrywaniem niechcianych włosów. Nie brzmi to zbyt przyjemnie dla żadnej ze stron...

 

 

4. Klaun pogrzebowy

Klaun pogrzebowy zajmował się nie tylko rozbawianiem gości, ale jednocześnie miał on udawać zmarłego, aby go przypomnieć i ułatwić pożegnanie się jego bliskim.

5. Sprzątacz przenośnych toalet

Ta praca oczywiście nie należała do przyjemnych, ale ktoś musiał to robić. Zawód ten zyskał popularność podczas panowania Henryka VIII.

6. Zbieracze pijawek

Zapotrzebowanie na pijawki kiedyś było stosunkowo duże. Była to praca sezonowa i nie dająca dużych zarobków, a praktykujący ją często cierpieli z powodu utraty krwi oraz różnych infekcji.

7. Chłopiec do bicia?!

To chłopiec wychowywany razem z księciem, który obrywał ilekroć książę zrobił coś złego, bo wychowawcy nie mieli prawa karać księcia. Często chłopcy się przyjaźnili, dlatego mały arystokrata nie chciał robić nic złego, aby jego przyjaciel nie musiał cierpieć.

8. Pracz

Kolejny zawód ze Starożytnego Rzymu. Zajmował się farbowaniem, praniem i suszeniem ubrań. Ciekawe jest to, że ubrania prane były w ludzkim moczu pobieranym z toalet.

9. Ustawiacz kręgli

Zanim powstały maszyny robiące to automatycznie, to ustawiacze mieli ręce pełne roboty, bo kręgle już od początku były bardzo popularną rozrywką.

10. Komputery

W odległej przeszłości, zanim powstało urządzenie, które dzisiaj nazywamy komputerami, ich pracę oczywiście wykonywali ludzie. Komputerami nazywało się osoby wykonujące ważne kalkulacje ręcznie, a później przy pomocy kalkulatorów.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym