27.04.2018, 12:00

Zaobserwowano ŚWIECĄCĄ na niebiesko "rybę". Co to może być?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2384
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Na YouTube pojawiło się nagranie, które może spędzić sen z powiek biologom. Film, zrealizowany nad jeziorem Gaston County w Północnej Karolinie, USA, przedstawia przedziwne stworzenie wodne, zdające się świecić na neonowo niebieski kolor.

Wielu doszukuje się w filmiku sprytnie wykonanego oszustwa, jednak autor nagrania przekonuje, że sam był bardzo zaskoczony obiektem, który udało mu się uchwycić w obiektywie.

Od momentu publikacji filmu, w sieci pojawiło się już wiele teorii na temat prawdziwej natury szokującego znaleziska. Według Stephanie Robinson, internautki, „zmutowana ryba” to w rzeczywistości martwa czapla. Jednak taka perspektywa wydaje się mało prawdopodobna, gdyż nie wyjaśnia ona nietypowego sposobu, w jaki porusza się obiekt – według analiz, nie może on dryfować kierowany wyłącznie pływami jeziora.

Zdaniem innych, jeśli to faktycznie zwłoki ptaka lub innego kolorowego zwierzęcia, być może pod powierzchnią wody ciągnie je za sobą jakiś drapieżnik – tylko jaki? Kandydatów na to stanowisko nie ma żadnych. W Północnej Karolinie nie występują krokodyle.

„To nie może być ryba, prędzej jakiś zdalnie sterowany model… Ryby nie pływają tak blisko powierzchni wody. Wiem, bo widziałem w życiu kilka ryb…”, twierdzi komentator, Michael Eldridge.

Inni dedukują jednak, że ich zdaniem znalezisko nie wygląda na zdalnie sterowany model, a nawet gdyby nim było, osoba odpowiedzialna za „podróbkę” na pewno starałaby się w lepszy sposób uchwycić jej detale dla bardziej przekonującego efektu. Jak na ironię, niska jakość nagrania okazuje się argumentem przemawiającym za jego prawdziwością.

„Na początku myślałam, że to może plastikowy worek, ale po przybliżeniu mam pewność, że to jakieś żywe stworzenie. Może to eksperyment, który ktoś trzymał w akwarium, ale stworzenie z niego uciekło?”, zastanawia się internautka Joanne B.

Niektórzy domyślają się, że nagrane kamerą stworzenie, które najbardziej zaskakuje swoim kolorem, może nie mieć takiej barwy w naturze, a wstrzyknięto mu fluorescencyjną farbę tylko na potrzeby wykonania „szokującego” filmu.

Ciekawostką okazuje się też fakt, że oryginalne nagranie zniknęło z YouTube w nietypowy sposób. Jego plik został usunięty, podczas gdy sama strona z filmem pozostała nienaruszona. Takiej interwencji mógł dokonać tylko inżynier pracujący w YouTube.

Wierzycie, że to nieznany dotychczas gatunek ryby?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 7

Tak - 71%

Nie - 29%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym