29 maja 2020 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
24.10.2017, 11:57

Z czego Polska słynie w oczach obcokrajowców? Czy jesteśmy dziwakami?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
11360
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Czasem warto spojrzeć na siebie z perspektywy kogoś innego, aby dowiedzieć się czegoś więcej. W poniższym zestawieniu powiemy, co obcokrajowcy myślą o nas i o naszej kulturze, a także z czego w ich oczach słyniemy.

1. Pizza z ketchupem

Obcokrajowcy są zdziwieni tym, że zazwyczaj zjada się u nas pizzę z ketchupem. W większości krajów jest ona podawana z różnymi olejami/oliwami, często chilli.

2. Apteki

Polacy często narzekają na swoje zdrowie, dlatego też jest u nas aż tyle aptek. Statystycznie, co trzeci sklep jest apteką. W innych krajach taka ilość jest niespotykana. 

3. Język

Mimo że polski należy do tej samej grupy języków co słowacki i czeski, jest on uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie do nauczenia się. Dziwi też innych, że tak często używa się u nas form grzecznościowy per pan/pani.

4. Prince polo

Ten, czasami niedoceniany u nas, wafelek jest słynny na całym świecie. Zawędrował do wielu zakątków globu i często jest podawany na przekąskę, na przykład zamiast kawałka ciasta.

5. Patriotyzm

Polacy, w opinii ludzi z innych krajów, bardzo lubią i chętnie opowiadają o swoim kraju, często w superlatywach. Jednak kiedy ktoś z zagranicy mówi, że podoba mu się w Polsce, to jesteśmy bardzo zdziwieni.

6. Imieniny

Chociaż zwyczaj obchodzenia imienin nie jest przypisany tylko dla nas, to gra w naszej kulturze sporą rolę. Przecież informacje o tym, czyje są imieniny pojawiają się na kalendarzach i nawet w komunikacji miejskiej!

7. Religijność

Polska na świecie słynie również z religijności, nie wszyscy bowiem tak często uczęszczają do kościoła jak Polacy. W Europie jesteśmy przedstawiani jako jeden z najbardziej katolickich krajów.

8. Fast-food

Obcokrajowcy lubią to, że u nas nie jest trudno dostać jedzenie typu fast-food. Na niemal każdym rogu pojawia się budka z kebabem, hot-dogami czy zapiekankami.

 

Słyszeliście już wcześniej te powody, za które lubią nas osoby z zagranicy? A może znacie inne? Podzielcie się w komentarzach!

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym