29 maja 2020 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
31.07.2017, 02:12

YouTube zamiast szkoły? Poznaj najciekawsze kanały edukacyjne

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4700
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Podobno dobry nauczyciel to połowa sukcesu. Słyszy się czasem głosy, że "w podstawówce bardzo lubiłem polski/matematykę/chemię (niepotrzebne skreślić), ale w gimnazjum miałem takiego nauczyciela, że już nie chciałem mieć z tym nic wspólnego". Podobno też dobrze się robi coś, co się lubi, a chyba dzisiaj mało kto nie lubi oglądać filmów na YouTubie. Może więc należy połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać potencjał tej witryny do dobrych celów?

Niektórzy postanowili właśnie to zrobić i przekazują wiedzę z różnych dziedzin na swoich kanałach na YT. Właściwie, w przypadku niektórych ta nauka przekracza typowy szkolny program nauczania, wręcz czasem to aż za dużo, nie przydaje się w szkole. Nie zmienia to faktu, że w tym przypadku to "za dużo" wcale nam nie szkodzi, a warto wiedzieć więcej o rzeczach, które nas interesują. Bo przecież uczymy się dla siebie, a nie dla szkoły, prawda?

Oto kilka kanałów na YT, które musisz odwiedzić:

Niektórzy postanowili właśnie to zrobić i przekazują wiedzę z różnych dziedzin na swoich kanałach na YT. Właściwie, w przypadku niektórych ta nauka przekracza typowy szkolny program nauczania, wręcz czasem to aż za dużo, nie przydaje się w szkole. Nie zmienia to faktu, że w tym przypadku to "za dużo" wcale nam nie szkodzi, a warto wiedzieć więcej o rzeczach, które nas interesują. Bo przecież uczymy się dla siebie, a nie dla szkoły, prawda?

Oto kilka kanałów na YT wartych wspomnienia i, sądzę, oglądania, nie tylko służące nauce zaganień ze szkolnego programu nauczania.

Język angielski

W poznawaniu tego dość popularnego języka pomoże nam Arlena Witt. W swoim programie, "Po Cudzemu", tłumaczy znaczenie pojedynczych słów, wyjaśnia niektóre problemy językowe, a przy wielu okazjach używa przykładów zaczerpniętych ze znanych filmów, seriali. Jak widać jest to dobry sposób na naukę - skojarzenie nowej wiadomości z czymś znanym i lubianym. Metody Arleny, jej atrakcyjność i błyskotliwość na pewno pomogą w nauce angielskiego, a przy tym nie będzie to nużące.

Fizyka

W pokonywaniu zawiłości związanych z tym przedmiotem pomoże nam kanał "SciFun". W poszczególnych filmikach podejmowane są ciekawe tematy, takie jak kulistość Ziemi (lub jej płaskość), ciekawostki na temat lotów Apollo, ale też zagadnienia bardziej związane ze "szkolną" fizyką, jak eksperymenty z płynami, fizyka fali uderzeniowej… Tu podobnie, wiedza nie jest przekazywana w sposób nudny, na pewno lepszy niż w szkole (powiedzcie szczerze: czy często zdarza się Wam brać udział w oglądaniu eksperymentów na lekcji fizyki?). I te żarty od czasu do czasu…

Historia

Narzekasz na nudę na lekcjach historii? I na to, że za mało w niej elementów polskich? Wolałbyś uczyć się więcej o udziale Polski w historii świata, zamiast rozwoju kultur starożytnych? Wejdź na kanał "Historia bez cenzury". Oprócz powyższych, jest tu wiele informacji, których nie dowiesz się w szkole. Ze względu na to, że historia składa się z wydarzeń mocno niecenzuralnych, a więc nieodpowiednich dla dzieci w szkołach. Autor kanału sam uprzedza o rodzaju tych "ponadprogramowych" informacji. Również sposób, w jaki informacje są przekazywane, nie pozwala się nudzić.

Wszystkiego po trochu

Kanał "Polimaty" Radka Kotarskiego właściwie nie zamyka się w jednym przedmiocie szkolnym… Jest trochę historii, trochę lingwistyki i wielu innych dziedzin… Dowiedzieć się stąd możemy niemało ciekawych rzeczy, a sposób prowadzenia jego programów doceniono na tyle, że od pewnego czasu możemy zobaczy je w telewizji. Jeśli ktoś nie kojarzy tego pana - czasem rzuci jakąś ciekawostką w reklamie Banku Millenium, bo tam też doceniono jego kanał.

Język polski

Jeśli ktoś chciałby przyswoić sobie kanon lektur, ze swoimi streszczeniami przychodzi nam z pomocą "Profesor Niczego". No dobra, powiedzmy sobie jasno. Więcej można się pośmiać, niż przyswoić rzetelnej wiedzy o tej, czy innej książce. Niemniej na swój sposób Mieciu Mietczyński, autor kanału, przedstawia nam streszczone dzieła literackie. A on sam wspomina nieraz, że jeśli ktoś traktuje jego kanał jako JEDYNE źródło wiedzy o lekturach szkolnych, to nie wróży, delikatnie mówiąc, sukcesów na maturze. A więc, jeśli potraktujemy ten kanał bardziej jako humorystyczny z elementami edukacyjnymi, wszystko powinno być dobrze… Tak więc… Do zobaczenia dzieciaczki:)

Sprawdzian

"Matura To Bzdura" - ten program istnieje najdłużej. W każdym filmie prezenter zadaje pytania z różnych zagadnień przechodniom na ulicy. Możemy i my sprawdzić swoją wiedzę, jak również pośmiać się trochę z tych, którym średnio to wychodzi…

Lubisz oglądać filmiki edukacyjne na YouTube?

TAK
NIE

Liczba głosujących: 39

TAK - 92%

NIE - 8%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym