4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
08.06.2017, 19:59

Niezwykłe jezioro, które od lat skrywa swoją tajemnicę

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
63743
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Jezioro Hillier znajduje się na wyspie Middle, która obok 100 innych wysp należy do Archipelagu Recherche położonego u wybrzeży Australii. Jest jeziorem typu solankowego. Po obejrzeniu zdjęć tego akwenu,  które bije w oczy jasnym, różowym kolorem gumy balonowej, możemy mieć skojarzenie z szalonym światem prosto z Fabryki Czekolady Willy Wonki.

Słone jezioro ma tak niezwykły wygląd, że jest najczęściej fotografowaną lokalną atrakcją przez pasażerów linii lotniczych, których loty przechodzą nad wyspą Middle.

Najwcześniejsze wzmianki o istnieniu Jeziora Hillier pochodzą z publikacji Matthew Flindersa, brytyjskiego nawigatora i hydrografa. W 1802 roku Flinders miał wspiąć na najwyższy szczyt Middle Island i wtedy natknął się na to niezwykłe jezioro.

Różowe jezioro jest nie tylko oszałamiająco piękne, ale również zagadkowe. Przyczyna jego zabarwienia do dziś nie została wyjaśniona. Barwa ta jest trwała, nawet po nabraniu niewielkiej ilości wody do pojemnika. W połowie wieku XX naukowcy badali skład wody w jeziorze, chcąc dowiedzieć się, co powoduje, że jezioro przybiera taki niezwykły odcień. Z początku sądzono, że barwę tę wytwarzają glony m.in. Dunaliella salina, które wytwarzają czerwony barwnik. Inne analizy wskazywały, że ta barwa jest przypisana obecności bakterii halofilnych soli. Żadne z tych domysłów nie potwierdziły się.

 

 

 

W początkowych latach XX wieku z jeziora wydobywano sól lecz po 6 latach eksploatacji zaniechano wydobycia.

Wody są płytkie i zostały uznane za bezpieczne do pływania, większość turystów kwapi się więc do kąpieli w tym, co bardziej niż jezioro przypomina pyszny shake mleczno-truskawkowy.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym