4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
30.04.2018, 15:00

Wiewiórka straciła łapki. Sprawność przywróciły jej… kółka!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4488
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Wiewiórka Karamel straciła obie przednie łapki po tym, jak niefortunnie utknęły one w pułapce. Gdyby nie udzielono jej pomocy, z pewnością nie przeżyłaby o własnych siłach.

Życie zwierzaka stało się łatwiejsze, po tym, jak utracone kończyny zastąpiła u niego specjalna proteza z kółkami. Wszystko to zasługa dobrodusznych naukowców, którzy ochoczo zaopiekowali się niepełnosprawnym gryzoniem.

Karamel pochodzi z Turcji. W wyniku nieszczęśliwego wypadku, łapy stworzonka zostały poturbowane w pułapce do tego stopnia, że trzeba było je amputować. Lekarze, którzy przeprowadzili zabieg, zdecydowali przy tym jednak, że dopełnią wszelkich starań, aby pomóc wiewiórce w chociaż częściowym odzyskaniu sprawności.

Studenci i profesorowie ortopedii z uniwersytetu w Istambule przygotowali dla Karamel specjalne kółka, umożliwiające zwierzęciu na w miarę sprawne poruszanie się o własnych siłach. Takie rozwiązanie było w tym przypadku najbardziej optymalne, działając podobnie do wózka inwalidzkiego. Niedostateczna miniaturyzacja oraz ogromne koszty nie pozwoliły na wykonanie dla wiewiórki mechanicznych, w pełni animowanych nóżek.

Karamel spotkał tym samym niemały zaszczyt. Stał się pierwszą wiewiórką na świecie, która korzysta z protez.

Jak informuje głowa zespołu zajmujących się Karamel ortopedów, Mustafa Gultekin, naukowcy najpierw pozwolili zwierzakowi poczuć się komfortowo z jego „nowymi nogami”, zanim rozpoczęli jego rehabilitację i pokazali mu jak sprawnie poruszać się z użyciem kółek.

Karamel uczy się wyjątkowo szybko, dzieląc się przy tym z badaczami wartościową wiedzą na temat rehabilitacji małych zwierząt, która bez wątpienia w przyszłości okaże się niezastąpiona dla wielu zootechników i weterynarzy.

Chociaż zwierzę wciąż przyzwyczaja się do nowego wyzwania, jakie postawił przed nim los, według lekarzy zajmujących się gryzoniem ten czuje się w swojej sytuacji coraz bardziej komfortowo, a nawet odzyskał zdolność samodzielnego pozyskiwania jedzenia.

Pomoglibyście rannemu zwierzęciu?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 29

Tak - 100%

Nie - 0%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym