31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
10.07.2017, 15:51

Watykan ZAKAZAŁ stosowania bezglutenowego opłatka. Ale GMO jest okej...

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
1515
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Jak ustalono w Watykanie, opłatek używany podczas komunii, najważniejszego etapu rzymskokatolickiej Mszy Świętej, nie może być... produktem bezglutenowym. Przedziwny zakaz zszokował wielu chorych na celiakię wiernych, którym tym samym odmówiono możliwości pełnego uczestnictwa w tradycjach kościoła.

Kardynał Robert Sarah w liście do biskupów przekonuje, że zakaz wyszedł od samego papieża Franciszka. Duchowny zaznacza, że wytwarzanie opłatka z modyfikowanych genetycznie składników (GMO), zarówno tych pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, wciąż jest dozwolone.

Według komunikatu wystosowanego przez Watykan, taki zakaz jest niezbędny, żeby zagwarantować, że opłatek wykonany jest tylko z niezubożonej pszenicy zawierającej proteiny – a więc i gluten.

Warto tutaj zaznaczyć, że w dostępnych w sklepach wypiekach przeznaczonych dla osób nietolerujących glutenu zboża zastępuje się alternatywnymi składnikami. Najwyraźniej zmiana ta, zdaniem głów Kościoła Katolickiego, jest zbyt duża, żeby wytwarzany w ten sposób opłatek wciąż uznawać za sakramentalny „chleb”.

Wprowadzenie nowych zasad dotyczących składu opłatka podyktowała dostępność „nieoficjalnych”, bezglutenowych opłatków oferowanych w supermarketach i sprzedaży internetowej. Wiele parafii zaopatrywało się w nie z myślą o swoich chorych na celiakię wiernych, ale również szukając oszczędności. Jednak już niedługo.

Katolicy wierzą, że podczas Eucharystii chleb oraz wino przemienia się w krew i ciało Jezusa Chrystusa. Proces ten nazywany jest transsubstancjacją. Chociaż z czasem sposób, w jaki obchodzono tę część Mszy Świętej zmieniał się, chleb i wino wciąż pozostawały w jej centrum.

Podobne regulacje stosowane są również w odniesieniu do „kościelnego wina”, które koniecznie powstaje w wyniku fermentacji naturalnego winogrona, a także w żadnym wypadku nie może zostać „skażone” poprzez uzupełnienie go jakimikolwiek innymi składnikami.

Kardynał Robert Sarah, który podał zaskakującą wiadomość do informacji publicznej, to członek watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Do nowego zakazu, rzekomo zainicjowanego przez samego papieża Francuszka, stosować będzie musiało się 1.2 miliarda Katolików na całym świecie.

Czy uważasz, że zakaz ten jest słuszny?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 10

Tak - 30%

Nie - 70%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym