19.03.2018, 12:00

W Zimbabwe ogłoszoną pierwszą „miss albinosów”, aby walczyć ze szkodliwym stereotypem

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2871
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

W afrykańskim państwie Zimbabwe zorganizowano pierwszy konkurs piękności na „miss albinosów”. Szlachetnym celem imprezy była walka ze szkodliwymi stereotypami, jakie utrudniają życie w tym kraju osobom o jasnej skórze.

22-letnia zwyciężczyni konkursu wyraziła nadzieję, że medialny rozgłos, jaki przyniósł jej pozyskany tytuł miss, pomoże jej wziąć aktywniejszy udział w walce o prawa i dobrobyt dzieci dotkniętych albinizmem.

Sithembiso Mutukura pokonała 12 innych uczestniczek, zanim na jej głowie znalazła się korona pierwszej w historii „miss albinosów”.

„Musimy mówić o dyskryminacji jaką się spotykamy, wierzę, że moje zwycięstwo doda skrzydeł niejednej dziewczynce”, mówi 22-latka, „Ze względu na kolor mojej skóry, przeszłam w życiu wiele przykrości, chciałabym, aby inni albinosi też pozostali dzielnymi, przetrwali”, dodaje dziewczyna.

Podczas imprezy zorganizowanej w mieście Harare, uczestniczki musiały zachwycić jurorów nie tylko swoją urodą, ale też wyczerpująco odpowiedzieć na serię trudnych pytań. Wszystkie zaprezentowały się w pięknych sukniach z wzorami nawiązującymi do afrykańskich tradycji.

W wielu afrykańskich państwach osoby dotknięte albinizmem są jawnie dyskryminowane, a nawet zabijane w celu wykorzystania ich części ciała i organów jako magicznych fetyszów. Rzadkie schorzenie sprawiające, że skóra chorego nie wytwarza melaniny dotyka osoby z całego świata. W Afryce spotykają się one ze szczególnym prześladowaniem.

Organizatorka konkursu, Brenda Mudzimu, przyznała, że niewielki budżet utrudnił na wypromowanie jej inicjatywy na wielką skalę. Ostatecznie, impreza znalazła tylko jednego sponsora. Kobieta nie zraża się jednak i liczy na to, że w przyszłości „miss albinosów” urośnie do rangi międzynarodowego wydarzenia.

“Na pewno zdarzenie będzie organizowane co roku, w przyszłości być może zmieni nazwę na Miss Albinism Africa, a później Miss Albinism World, gdy wieści o naszej inicjatywie rozejdą się już na cały świat!” - zdaniem Brendy, przyszłość konkursu rysuje się w wyjątkowo kolorowych barwach.

Czy osoby dotknięte albinizmem są piękne?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 40

Tak - 65%

Nie - 35%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym