4 czerwca 2020 (Czwartek)
Imieniny: Franciszek Karol
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
18.07.2017, 15:01

W oczach kobiety znaleziono... 27 „zgubionych” soczewek kontaktowych. Okuliści apelują o ostrożność!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
12354
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Podczas przygotowań do operacji usunięcia katarakty, okuliści odkryli w jednym oku pacjentki 17 „zgubionych” soczewek kontaktowych. Gdy zbadali drugą gałkę oczną kobiety, ich szok okazał się tym większy...

67-letnia pacjentka nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że „zgubiła” soczewki! Kobieta wierzyła, że dyskomfort gałki ocznej, jaki odczuwała już od dłuższego czasu, związany był tylko i wyłącznie z jej wiekiem i wynikającą z niego natarczywą suchością oczu.

Doświadczona okulistka Rupal Morjara, zajmująca się tym niecodziennym przypadkiem, dodaje, że po dedykowanym przebadaniu oka pacjentki w specjalistycznym szpitalu Solihull Hospital na gałce ocznej kobiety odkryto dodatkowe 10 zaklinowanych soczewek kontaktowych! Łącznie, pacjentka żyła więc z 27 soczewkami kontaktowymi tkwiącymi w jej oczach!

„To była ogromna, niebieska masa. 17 starych soczewek kontaktowych skleiło się ze sobą. Bardzo zdziwiło nas to, że pacjentka nie skarżyła się na ból oczu, ciało obce wywoływało wiele podrażnień po prostu zalegając na gałce”, wyjaśnia doktor Morjaria.

Operację usunięcia katarakty trzeba było przełożyć na później, ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia zapalenia oka, wywołane przez odnalezione w narządzie soczewki. „Nie wiedzieliśmy, jak długo śmieci zalegały w oczach pacjentki, obawialiśmy się więc, że dookoła nich mogły namnożyć się duże ilości bakterii”, przyznaje okulistka, Rupal Morjaria.

Wkrótce wyjaśniono przyczynę całego zamieszania. Pacjentka przez ostatnie 35 lat nosiła miesięczne soczewki, jednak nie zawsze prawidłowo wyjmowała je z oka, a do tego bardzo rzadko spotykała się z lekarzem optykiem badającym jej narząd wzroku, który mógłby zwrócić jej uwagę na problem.

W dzisiejszych czasach łatwo można kupić sobie soczewki kontaktowe online. Ludzie zaczęli brać sprawy w swoje ręce i zapominać o korzystaniu z usług lekarzy”, mówi dr Morjaria. Noszenie soczewek kontaktowych to dla wielu osób codzienność, jednak nieprawidłowe ich używanie może doprowadzić do poważnych infekcji oka, a nawet utraty wzroku”, dodaje pani optyk.

Przedstawiciel brytyjskiego stowarzyszenia optyków, Henry Leonard, na przykładzie tej historii, nalega, żeby osoby korzystające z soczewek kontaktowych nie zapominały o przeglądach przeprowadzanych przez profesjonalistów.

Pacjentom często zdarza się, że zwinięta soczewka utknie im pod górną powieką – zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z soczewkami albo nie cechują się pełną sprawnością rąk. Jednak przypadki zaklinowania się w oku kilku albo kilkunastu soczewek to rzadkość”, dr Leonard rzuca światło na ten problem.

Czy soczewki kontaktowe powinny być dostępne tylko na receptę?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 129

Tak - 43%

Nie - 57%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym