8 kwietnia 2020 (Środa)
C Baran
(21.03 - 19.04)
18.02.2015, 06:50

View-Master, okulary Virtual-Reality-3D. Rozwiązanie znane z Oculus Rift, teraz dostępne w cenie poniżej 100zł

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
7000
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Rzeczywistość rozszerzona wspomagana przez specjalistyczne, technologicznie zaawansowane okulary pokroju Oculus Rift ma jedną wadę - cenę. Ten czynnik skutecznie odstrasza nawet najbardziej zatwardziałych fanów tematu, którym nie pozostaje nic innego, jak chwilowe wstrzymanie się i wyczekiwanie momentu rozpowszechnienia się gadżetów z tego gatunku. Na całe szczęście owocna współpraca Google z firmą Mattel trudniącą się produkcją zabawek przyniosła budżetowy półśrodek, który za bardzo rozsądną cenę pozwoli na wstępną eksplorację rozszerzonej rzeczywistości wszystkim zainteresowanym. Warunek jest jeden - posiadanie smartfona na Androidzie.
Wszystko zaczęło się, gdy potężne głowy wzięły na warsztat gogle Oculus Rift, dochodząc do wniosku, że wykorzystują one zbliżoną technologię do tej, która oferowana jest przez przedmiot noszony przez nas każdego dnia w kieszeni tudzież torebce. Mowa o smartfonie, naturalnie. Dało to nawet początek projektowi na crowdfundingowej stronie kickstarter, który zakładał stworzenie okularów z miejscem na smartfona, dzięki którym użytkownicy mogliby w bardzo tani i przystępny sposób sprawdzić na własnej skórze, czym tak naprawdę jest rozszerzona rzeczywistość. Firma Google poszła o krok dalej, oferując darmowy plan budowy takiej nakładki, co zrodziło projekt Google Cardboard - kartonowe gogle z "wejściem" na smartfona. Wszyscy Ci, którzy mogli dumnie określić się mianem majsterkowiczów, ściągali z Google Store na swoje telefony z systemem Android (koniecznie w wersji 4.1 lub nowszej) aplikację Cardboard, co w oczywisty sposób zwieńczało wysiłek i pozwalało na dowolne oddanie się garażowej wersji rozszerzonej rzeczywistości.
Koncepcja najwidoczniej zaskoczyła, dzięki czemu Google nawiązał współpracę z firmą Mattel. Czemu akurat Mattel? Ponieważ to właśnie ta firma odpowiedzialna jest za leciwe już zabawkowe gogle, w które wkładało się fotografie stereoskopowe, za sprawą których użytkownik oddawał się przyjemności płynącej z bardzo prymitywnej technologii zdjęć 3D. Jasnym staje się, że dla amerykańskiego giganta był to idealny partner. Najnowsza, odświeżona wersja gogli View-Master będzie wyposażona dodatkowo w specjalne wejście na smartfona z Androidem. I choć gadżet ten w domyśle kierowany jest w stronę dzieci, o czym świadczą chociażby specjalne tematyczne tarcze, jak ta widoczna na zdjęciu, to z całą pewnością amatorzy rozszerzonej rzeczywistości dadzą się przekonać do ich zakupu.
Największym plusem produktu jest relatywnie niska cena. View-Master kosztować będzie 30 dolarów, a tematyczne tarcze pozwalające dzieciom na odkrywanie świata dinozaurów, zwierząt i wielu innych, mają kosztować dodatkowe 15 dolarów za sztukę. Premierę gadżetu zaplanowano na jesień tego roku.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym