31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
07.03.2018, 18:00

U nas? Bieda w służbie zdrowia. Natomiast kanadyjscy lekarze protestują, bo… zarabiają za dużo!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
6714
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Ponad 500 kanadyjskich lekarzy, rezydentów i studentów medycyny, podpisało się pod listem skierowanym do rządu, w którym wyrażają swoje niezadowolenie z… podwyżek.

Podczas gdy w Polsce bycie lekarzem uchodzi za niewdzięczną pracę, specjaliści z kanady borykają się z innym problemem. Uważają, że ich wysokie przychody są nieadekwatne to wykonywanej przez nich pracy, a przeznaczone na ich wypłaty pieniądze można byłoby spożytkować w lepszy sposób.

“My, poniżej podpisani lekarze z Quebec, wierzymy w wartość odpowiedniej publicznej opieki zdrowotnej. Jednak nie zgadzamy się z podwyżkami naszych pensji wynegocjowanymi w naszym imieniu przez unie i inne stowarzyszenia” – otwierający list akapit od razu przechodzi do sedna sprawy.

Kanadyjscy lekarze czują moralną powinność, aby protestować przeciwko niedawnym podwyżkom. Jak twierdzą, napychanie ich portfeli dodatkową fortuną to niepotrzebna rozrzutność, podczas gdy pielęgniarze i pielęgniarki pracują za dużo niższe wynagrodzenie, a pacjenci nie zawsze otrzymują dostęp do najlepszej opieki ze względu na niedobory w finansowaniu leków oraz wyposażenia placówek medycznych.

„Wierzymy, że istnieją lepsze sposoby na rozplanowanie budżetu funduszu zdrowia w Quebec, mające pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców naszej prowincji, a przy tym wychodzące naprzeciwko potrzebom pacjentów”, twierdzą autorzy listu.

Przeciętnie, wykwalifikowany pracownik medyczny otrzymuje rocznie pensję w wysokości 339 000 dolarów kanadyjskich, co w przeliczeniu jest równowartością 890 000 złotych. Jak zauważają analitycy, pensja jednego lekarza jest zdecydowanie wyższa nawet niż roczne koszty prowadzenia prywatnej kliniki.

Jeden z podpisanych pod listem specjalistów wyjaśnił, że pomimo ciągłych wydatków na własną placówkę medyczną, pod koniec roku w kieszeni zostaje mu z pensji „na czysto” aż 178 000 dolarów, czyli około 470 000 złotych.

Stowarzyszenie lekarzy odpowiedzialne za utworzenie listu publicznego nazywa wprowadzone podwyżki „nieprzyzwoitymi”.

Czy polscy lekarze zarabiają za mało?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 76

Tak - 53%

Nie - 47%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym