31 maja 2020 (Niedziela)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
15.08.2017, 12:59

Tego wybryku natury nie chciałbyś spotkać. Jego szczęki pokryte są trupim jadem!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
178557
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Mogą mieć długość do 15 cm, potrafią skakać wzwyż na 20 cm i na odległość ok. 1-2 metrów, wydają dźwięk, który może kojarzyć się z jękami dziecka… A z wyglądu przypominają połączenie pająka ze skorpionem. Przedstawiamy wam solfugi.

Thomas Acosta jest budowlańcem z Arizony w USA. Pewnego razu spotkał w obejściu stworzenie, które wielu widzi jedynie w koszmarach. Solfuga, w języku angielskim nazywana camel spider, to pajęczak. Nie jest jednak ani pająkiem, ani skorpionem, choć jest z nimi spokrewniona. Proporcja jej szczęk do rozmiarów ciała jest największa spośród wszystkich zwierząt na Ziemi. "Nie wiedziałem, że występują w Arizonie", powiedział pan Acosta. "Widziałem już takie stworzenia, ale słyszałem że żyją w Iraku".

Czy są groźne?

Solfugi raczej nie są groźne dla ludzi. Wbrew mitom nie są jadowite - choć ich szczęki często pokryte są tzw. trupim jadem (czyli wynikiem rozkładu wcześniej zabitych i zjadanych stworzeń), który może wywołać zakażenie. Istoty te stanowią zagrożenie dla mniejszych zwierząt, jak małych ptaków, jaszczurek, owadów, gryzoni i innych. Thomas Acosta, ze względu na małe zwierzęta w domu, zamierza wynająć eksterminatora, by pozbyć się "potworów".

Po ugryzieniu może wdać się zakażenie

Powstało wiele mitów na temat solfug, głównie podczas obu wojen światowych i w czasie wojny w Iraku. Te istoty miały rzekomo wchodzić do żołądków wielbłądów i pożerać je od środka (m. in. stąd ich angielska nazwa); uznawano je też za jadowite, ludożerne, miały potrafić skakać na 5 m wzwyż. Przy poruszaniu czasem pomagają sobie dodatkową parą odnóży, nogogłaszczkami, stąd też spotyka się nieraz informacje, jakoby solfugi miały 10 odnóży krocznych.

Bez względu na tryb życia i zwyczaje żywieniowe, solfugi potrafią wystraszyć swoim wyglądem. Spotkanie z tą istotą może przerazić niejedną osobę, zwłaszcza taką cierpiącą na arachnofobię.

Czy chciałbyś spotkać takie stworzonko?

Jasne, uwielbiam takie zwierzaki!
Oby jak najdalej od tego, nawet na inną planetę!

Liczba głosujących: 1318

Jasne, uwielbiam takie zwierzaki! - 24%

Oby jak najdalej od tego, nawet na inną planetę! - 76%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym