10.07.2017, 16:00

Te miejsce na Bałkanach trzeba zobaczyć!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
916
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Bałkany od kilku lat zyskują na popularności. Powodów jest kilka. Wiele krajów Półwyspu Bałkańskiego oferuje konkurencyjne ceny względem państw Europy Zachodniej. Dodatkowo są niesamowicie różnorodne, ciekawe i piękne. Co więcej znaleźć w nich można wiele zaskakujących i zapierających dech w piersi miejsc. Oto najlepsze z nich!

Boka Kotorska

Położona w Czarnogórze Boka Kotorska, czyli Zatoka Kotorska zwana również "fiordem nad Adriatykiem", to jedno z częściej odwiedzanych miejsc na Półwyspie Bałkańskim. Adriatyk wcina się tu wgłąb lądu, pomiędzy skaliste górskie szczyty. Ci, którzy przybywają tu od strony lądu często mylnie zakładają, że jest to jezioro. Nad Boką Kotorską przycupnęło wiele pięknych miejscowości. Najbardziej znane to Kotor z cudowną starówką i twierdzą wspinającą się po górskim zboczu oraz niewielki Perast z dwoma wysepkami, z czego na jedną można dopłynąć łodziami. W całej zatoce można cieszyć się niesamowitymi widokami.

Prizren

Kosowskie Prizren to jedno z piękniejszych miast na całym Półwyspie Bałkańskim. Doskonale odrestaurowana starówka zachwyca meczetami i niskimi kamienicami. Najbardziej rozległy widok na miasto rozciąga się z murów twierdzy, znajdującej się na jednym ze wzgórz. Najwięcej osób przychodzi tu na zachód słońca, gdy całe Prizren jest w złotej poświacie. 

Ochryda

Ochryda to jedno z bardziej znanych i rozpoznawalnych miast Macedonii. Położona jest nad tektonicznym Jeziorem Ochrydzkim, u podnóża pasma Galicica. Słynie z uroczej starówki pełnej cerkwi, których według jednej z legend było kiedyś aż 365 - po jednej na każdy dzień w roku. Ochryda gości u siebie wiele wydarzeń kulturalnych, m.in. Festiwal Chórów. 

Jeziora Plitvickie

Chorwacja słynie przede wszystkim ze wspaniałego wybrzeża i wielu mniejszych lub większych kurortów. Choć Jeziora Plitvickie nie znajdują się blisko morza, a wgłębi kraju, to rok rocznie przyciągają tłumy turystów. Jeziora to tak naprawdę cały kompleks, na którego składają się nie tylko naturalne zbiorniki wodne, ale również liczne kaskady i wodospady. Po parku można poruszać się częściowo łodziami, a częściowo po drewnianych kładkach ustawionych nad wodą.

Rilski Monaster

Rilski Monaster to jeden z piękniejszych i bardziej znanych budynków sakralnych nie tylko w samej Bułgarii, ale na całych Bałkanach. Położony wśród zboczy gór Riła przyciąga do siebie turystów nie tylko spragnionych zobaczyć jego fascynującą architekturę, ale również tych chcących obcować z sacrum. 

Berat

Albański Berat, zwany "miastem tysiąca okien" przyciąga turystów z całego świata. Wszystko za sprawą dzielnicy Mangalem, która gdy zapada zmierzch rozświetla się tysiącem świateł. Berat to także wspaniałe widoki, piękna architektura oraz dobra baza wypadowa na rafting na rzece Ossumi. 

Sarajewo

Stolica Bośni i Hercegowiny to jest miastem, o którym po prostu nie da się zapomnieć. Po jednym pobycie, człowiek chce więcej i więcej. Sarajewo zostało mocno zniszczone w trakcie wojny w latach 90. Było symbolem tolerancji, jedności wielu kultur i religii. Obecnie powoli wraca do tego stanu rzeczy. Tym co przyciąga turystów do Sarajewa jest jego niepowtarzalny klimat, zabytkowy bazar (Bascarsija), liczne ciekawe muzea czy punkty widokowa (np. Biała i Żółta twierdza). W Sarajewie trzeba też koniecznie spróbować lokalnej kuchni, m.in. mięsnych ćevapów czy sirnicy (ciasto francuskie nadziewane serem).  

Rzeka Uvac

Uvac w Serbii to jedna z bardziej charakterystycznych rzek. Wije się ona niczym wąż wśród skalistych wzgórz. Kanion tej rzeki rok rocznie przyciąga turystów, którzy chcą spojrzeć na niego z góry.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym