2 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
29.09.2017, 20:04

Tak potężne firmy okradają ludzi!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4004
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Serwis BoredPanda ostatnio dostrzegł okropne zachowania producentów, którzy coraz częściej zamiast zatrudnić projektanta postanawiają projekty... ukraść. Każdy artysta wie, ile czasu i wysiłku trzeba poświęcić na stworzenie dzieła. Niestety ogromne firmy nie potrafią tego docenić i kradną ich twórczość, umieszczają obrazy na swoich produktach… nawet nie pytając artysty o zgodę. O zapłacie twórcy oczywiście nie mają co myśleć, podczas gdy za sprzedane filiżanki, koszulki, poduszki czy zeszyty korporacje zyski mają niemałe!

Obraz Katie Woodger skradziony przez Disneya

Katie stworzyła ten obraz w 2010. Bardzo się zdziwiła, kiedy w sklepie Disneya pojawiła się... kosmetyczka z jej dziełem. Oj, nieładnie! Zachowanie zdecydowanie niegodne żadnej z księżniczek Disneya!

Zara nie popisała się oryginalnością!

Tuesdaybassen pożaliła się na Instagramie, że jej dzieła zostały ukradzione przez znaną markę odzieżową. Współczujemy artystce i klientom, którzy nieświadomie ubierają się w skradzione projekty...

Obraz na bluzie

Ten obraz stworzył Daniel Ignacio. Nie był zadowolony, kiedy dowiedział się, że bez jego wiedzy został on umieszczony na bluzie. W dodatku złodzieje zmienili nawet tytuł malowidła!

Pieski powędrowały na koszulkę...

...bez zgody ich właścicielki - Lili Chin. Na T-shircie wzbogacił się sklep Kohl's.

Forever21 kradnie napis...

... i myśli że kiedy literkę I przerobi na strzałę nikt się nie domyśli. Niestety projekty wciąż są łudząco do siebie podobne, a twórca samiarson pisze na swoim Instagramie: "Normalnie zachowuję takie sprawy dla siebie, ale to jest zbyt absurdalne. Mam nadzieję, że planujecie zapłacić mi należne za skradzioną pracę @forever21"

Paw na poduszce?!

Artysta, który namalował tego pawia natknął się w internecie na innego artystę, który wykorzystał jego pracę i w dodatku sprzedaje ją na poduszkach! Za "jedyne" 193 dolary... 

Skradzione przypinki

Tym razem Bershka sprzedając przypinki postanowiła "troszeczkę" zainspirować się pracami Ivonny Buenrostro, które... też były przypinkami. Przyznacie, że z inspiracji wyszedł czysty plagiat?

Praca Qinni na etui

Artystka Qinni żali się z kolei na MiniInTheBox, którzy jej twórczość postanowili sprzedawać na etui smartfona.

Lara Vakarian również okradziona

L a r a żali się na twitterze, że ktoś sprzedaje jej pracę na koszulkach. 

Roślinki w butelkach

Tę ilustrację stworzył Jen B. Peters. Natomiast Romwe perfidnie wykorzystało ją na swoich t-shirtach!

Skradzione kolczyki

BlackHeart Creatives odkryła, że New Look sprzedaje kolczyki, które wyglądają identycznie jak te, które ona sprzedawała... w 2014!

Ciężkie czasy dla Beth Wilson

Beth pisze na twitterze: "Trzeci dzień z rzędu poranek zaczynam od znalezienia moich skradzionych prac :(".

Szczerze współczujemy wszystkim poszkodowanym artystom i mamy nadzieję, że ich trud został właściwie wynagrodzony, a firmy zdobyły się na przeprosiny!

Czy firmy powinny zapłacić odszkodowania artystom i ich przeprosić?

Tak! Przecież to kradzież!
Nie, skoro artyści wrzucają swoje prace do internetu to muszą się z tym liczyć...

Liczba głosujących: 110

Tak! Przecież to kradzież! - 87%

Nie, skoro artyści wrzucają swoje prace do internetu to muszą się z tym liczyć... - 13%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym