9 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
18.06.2017, 18:18

Szczere bicie się w pierś. Jak skutecznie przepraszać?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
6175
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Kiedy zranimy czyjeś uczucia, mruknięte pod nosem "przepraszam" to za mało. Wystarczy jedno źle zaakcentowane słowo, aby usprawiedliwianie się zabrzmiało nieszczerze, a nawet sarkastycznie. Nie chcemy dolewać oliwy do ognia. Wybaczanie to jedna z najbardziej podstawowych interakcji społecznych, niezbędnych przy budowaniu długotrwałych relacji. Warto nauczyć się właściwie przekazywać swoje intencje, zanim swoją niezręcznością zrujnuje się sobie życie, skłócając ze sobą najbliższe otoczenie. Aaron Lazare, doktor psychologii, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts, postanowił podzielić się z internetem poradami, które przydadzą się nam na drodze do skutecznego kajania się.

Jednoznacznie określ swoją rolę jako winowajca

Przede wszystkim jednoznacznie określ swoją rolę jako winowajca, nawet jeżeli myślisz, że to nie do końca prawda, a sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zachowaj podobne rozważania dla siebie. Życie bywa zawiłe, ale przepraszanie nie. Tak jak do tanga trzeba dwojga, tak i tutaj niezbędne jest wyraźne zakomunikowanie, kto jest winowajcą, a kto poszkodowanym.

Nie zrobiłeś tego celowo

Zapewnij, że Twój błąd, albo pomyłka, to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Przypadku. Nigdy nie celowe działanie. Nigdy nie mów niczego w stylu „chciałem Cię sprawdzić” albo „to miał być tylko żart”, chyba, że szukasz pretekstu do kłótni. Tylko w ten sposób w pełni odbudujesz zaufanie, przekonując drugą osobę, że szansa na ponowne zaistnienie nieprzyjemnej sytuacji jest niewielka.

Pokaż po sobie, że żałujesz

Okaż po sobie, że jest Ci przykro, że jest Ci wstyd i żałujesz tego, co zrobiłeś. Jeżeli okażesz poszkodowanej osobie empatię, zrozumie ona, że utożsamiasz się z nią i w jakimś stopniu rozumiesz krzywdę, którą jej wyrządziłeś. To kluczowe.

Poszukaj sposobu na odkupienie

Zadośćuczynienie to element niezbędny, jeżeli liczysz na rozgrzeszenie. Nie obiecaj, że czegoś więcej już nie zrobisz – nie tędy droga. Najlepiej w ogóle niczego nie obiecuj, tylko mów o swoim planie naprawy relacji jak o czymś, co na pewno się wydarzy i co na pewno zrobisz. Pokłóciłeś się o niesmaczny obiad? Zadeklaruj, że jutro ty go ugotujesz. Nie obiecuj. Zrób to.

Zrozum, co myśli druga osoba

Dr Lazare opisuje swoją metodę także w bardziej techniczny sposób, jako procesy psychologiczne - warto je poznać: Przywrócenie godności poszkodowanego. Potwierdzenie, że stoi się po tej samej stronie. Sprecyzowanie, że ofiara nie jest winna. Zapewnienie, że wina więcej się nie powtórzy. Odkupienie, obietnica poprawy i scementowanie wszystkich powyższych. Jeżeli zastosujesz się do tych rad, możesz być pewien, że utrzymywanie pozytywnych relacji z Twoim towarzystwem stanie się prostsze. Zrozumienie mechanizmów przeprosin i wybaczenia, zwłaszcza kiedy wiesz, że zrobiłeś coś nie tak, to najbardziej newralgiczna sprawa.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym