6 czerwca 2020 (Sobota)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
13.07.2017, 14:20

Starania chirurgów ocaliły jego życie, jednak walcząc z rakiem stracił twarz

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
14295
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

W 2014 roku u 38-letniego Tima McGratha z Michigan zdiagnozowano ciężki w przebiegu i leczeniu nowotwór twarzy. Mężczyznę do wizyty u lekarza skłonił koszmarny ból szczęki. Gdy Tim usłyszał, że cierpi na raka, który bez wątpienia pozostawi go oszpeconym, jego los przybrał niespodziewany bieg.

Pionierski zabieg dał Timowi szansę na normalne życie. Nawet jeśli operacja nie przywróciła twarzy mężczyzny poprzedniego wyglądu, stanowi ona doskonały początek na jego drodze do odzyskania tożsamości i powrocie do utęsknionej, zwyczajnej codzienności.

Mięsak maziówkowy to wyjątkowo złośliwa forma raka tkanek miękkich. Choroba zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów, jednak potrafi rozwinąć się szybko i niespodziewanie, trwale uszkadzając liczne tkanki otaczające miejsce wystąpienia nowotworu.

Z czasem nowotwór urósł do niebotycznych rozmiarów, całkowicie pochłaniając lewą stronę twarzy Tima. Mężczyzna najpierw rozglądał się za nieinwazyjnymi rozwiązaniami, które pomogłyby mu zwalczyć raka bez uciekania się do operacji chirurgicznych. Jednak po półtorej roku nieprzynoszących efektu poszukiwań, McGrath zdecydował oddać się w ręce lekarzy.

Usunięty nowotwór pozostawił czaszkę i mięśnie Tima ogołoconymi. Okropną, niegojącą się, czerwoną ranę próbowali zamknąć liczni specjaliści, jednak ciało mężczyzny bez wyjątku odrzucało rezultaty ich pracy, pozostawiając Tima McGratha oszpeconym i cierpiącym.

Agonii nie było końca. Raz, w końcu, wypisano mnie ze szpitala, bo moją ranę udało się zamknąć, ale przeszczepiona skóra kurczyła się i kurczyła, w związku z czym nieustannie narażony byłem na infekcje”, przypomina sobie McGrath, Było wiele takich chwil, kiedy chciałem już się poddać, brakowało mi sił, żeby dalej żyć, dodaje.

Nieradzący sobie z licznymi komplikacjami McGrath zdecydował się zwrócić z prośbą o pomoc do Dr Kongkrita Chaiyasate, chirurga plastycznego znanego z podejmowania się leczenia „beznadziejnych” przypadków.  

Pochodzący z Michigan specjalista przeszczepił skórę z nogi, przedramienia i czoła Time, dzięki czemu uzupełnił niegojące się ubytki po lewej stronie twarzy mężczyzny. Chociaż efekt końcowy nie wygląda co prawda naturalnie, dał on Timowi szansę na normalne życie.

McGrath nie ukrywa swojej ogromnej wdzięczności. Rezultat zabiegu przywróciły mężczyźnie optymistyczny pogląd na przyszłość. Dr Chaiyasate dał mi nadzieję. Na chwilę obecną przeszedłem już dwadzieścia operacji, a żadna z tych pięciu z nich, które przeprowadził Dr C, nie została odrzucona”, cieszy się poszkodowany przez los mężczyzna.

Ta moja wędrówka była długa, momentami aż niewyobrażalnie ciężka, ale wspierają mnie niesamowici ludzie i codziennie cierpię z tego energię”, ujawnia Tim, „Przeszedłem przez piekło, ale wierzę, że dzieląc się swoją historią zainspiruję innych do kroczenia przez życie z wdzięcznością za wszystko to dobre, co bierzemy za pewnik”, kończy.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym