8 kwietnia 2020 (Środa)
C Baran
(21.03 - 19.04)
04.08.2017, 00:29

Sposoby na awaryjne ładowanie telefonu. Ta wiedza może Cię uratować!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
5354
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

W czasie wakacji na pewno zwiększa się ilość wycieczek i podróży. Może się czasem stać, że wędrując po bezdrożach nasz marsz nieoczekiwanie się wydłuży, a bateria w telefonie niekoniecznie to wytrzyma. Pół biedy, jeśli wiemy, gdzie jesteśmy, jak wrócić na miejsce noclegu, czy wręcz - do cywilizacji. Jeśli jednak zbłądzimy, w odnalezieniu drogi może pomóc nam telefon właśnie. Ale przecież nie zrobi tego, póki nie działa, prawda?

Przedstawiamy kilka sposobów na awaryjne ładowanie telefonu lub chociaż spowodowanie krótkotrwałego działania baterii w sytuacjach podbramkowych. UWAGA: niektóre metody są naprawdę ostatecznością, i właśnie na takie momenty należy je zachować.

1. Na początek rzeczy wygodne - przenośne ładowarki

Czasem lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto więc, jeśli mieliśmy wycieczkę w planach, zaopatrzyć się w coś, co zapewni nam dodatkową energię. Na przykład powerbank (naładować go!), dodatkową baterię do naszego modelu telefonu, a jeśli jedziemy samochodem to ładowarkę do zapalniczki samochodowej… To zestawienie wygrywają chyba ładowarki z panelem słonecznym i na "ręczny rozruch". W sumie, ta ostatnia chyba jest tym lepsza, że nie potrzebuje słońca.

2. Zapewnić mniejsze zużycie

… i wyłączyć niepotrzebne funkcje w telefonie. Jeżeli mamy jeszcze sporo baterii, ale zapowiada się dłuższa przeprawa. Choć to samo w sobie nie jest ładowaniem, to warto pomyśleć, czy wszystko, co włączone w telefonie, nie zżera nam niepotrzebnie energii. Wyłączmy przesyłanie danych (internet), bo w razie potrzeby porozumiesz się z innymi się choćby SMSem. Można zmniejszyć jasność ekranu. Zawsze dostaniemy gratis parę minut, a jeśli już nie potrafimy nic odczytać w świetle słonecznym, możemy wytworzyć kawałek cienia (zakładając, że go nie ma w pobliżu).

3. Sposób na oszukanie baterii

Zaklejenie środkowego styku akumulatora pozwoli nam na uzyskanie paru procent baterii. Czasem i tyle może się przydać… Musimy patrzeć na oznaczenia, wybrać styk między "plusem" i "minusem" i odizolować np. taśmą klejącą. Jeśli telefon się nie włącza, pewnie zaklejony został nieodpowiedni styk, trzeba spróbować ponownie.

4. Ładowarka własnej roboty

Jeśli mamy inne urządzenie na baterie np. paluszki, możemy spróbować "podładować" od nich baterię telefonu. Należy połączyć przewodami albo kawałkami metalu (bo pewnie nie każdy nosi przewody w plecaku…) baterię z akumulatorem z telefonu. Analogicznie, "plusy" do "plusów", "minusy" do "minusów". Zapewne też potrzeba wiele cierpliwości…

5. Ładowanie z innego urządzenia

Raczej zakładamy sytuację, że znajdujemy się na jakimś odludziu i nie niesiemy w plecaku laptopa. Jeśli jednak go mamy, jak również kabel USB, możemy podłączyć telefon do komputera. Oprócz tego, że umożliwia to przerzucenie plików z jednego urządzenia na drugie, to nasz smartfon będzie się też ładował.

6. Koniec języka...

Czasem się zdarza, że pilnie potrzeba nam energii, a wokół jest jednak cywilizacja. Wtedy warto poprosić (np. w sklepie) o ładowarkę i gniazdko, gdzie moglibyśmy się "podładować". W ostateczności, możemy pożyczyć trochę energii po kryjomu z gniazdka np. w urzędach.

7. A na koniec - ostateczności

UWAGA: Opcje z poniższego punktu mogą uszkodzić baterię lub nawet cały telefon. Gdy znajdujemy się w sytuacji podbramkowej, a każdy moment działania baterii się liczy i może się przydać, możemy podgrzać akumulator w telefonie. Czasem podaruje nam to nawet parę procent energii. Jeśli jest zimno (choć zakładamy raczej, że wyprawa jest wakacyjna, więc z ciepłem nie ma problemu), czasem ogrzanie baterii przez potarcie daje efekty. Bardziej ekstremalną wersją jest podgrzewanie ogniem, ale tym możemy doprowadzić do wybuchu akumulatora, więc raczej odradzamy.

A gdy już nawet i opcję podgrzania została wyczerpana, możemy uderzyć mocno baterią o coś twardego, np. kamień. Będzie do wyrzucenia (bateria, nie kamień...), ale przedtem powinno nam się udać użyć jej chociaż przez kilkanaście sekund.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym