7 kwietnia 2020 (Wtorek)
Imieniny: Donata Krystian
C Baran
(21.03 - 19.04)
30.04.2018, 12:00

Rozwiązano tajemnicę zagadkowej „mumii kosmity”

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
5677
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Ta odkryta na pustyni Atakama w Chile „miniaturowa” mumia od wielu lat stanowiła obiekt spekulacji i oliwę do ognia dla zwolenników teorii spiskowych. Jeszcze do niedawna, perspektywa mówiąca, że przedziwne szczątki należą do prawdziwego przybysza z innej planety, wcale nie wydawała się nieprawdopodobna.

Pomimo kontrowersji, najnowsze badanie DNA potwierdziło podejrzenia sceptyków. Zmumifikowana istotka, nazywana przez naukowców „Ata”, za życia była… człowiekiem!

Niewielkich rozmiarów szczątki to prawdopodobnie zniekształcone przez czas i warunki atmosferyczne zwłoki chorego niemowlęcia.

Warto przy tym zauważyć, że nawet z wiedzą, że „Ata” nie pochodzi z innej planety, nietypowe cechy biologiczne mumii wciąż pozostają dla zagadką dla najlepszych specjalistów. Chociaż „Ata” ma zaledwie 15 cm długości, struktura kostna mumii przywodzi na myśl bardziej taką spotykaną u sześcioletniego dziecka. Ponadto zamiast dwunastu par żeber, „Ata” ma ich tylko dziesięć.

Co więcej, „Ata” zmarła zaledwie przed około 40 latami. Wbrew podejrzeniom zwolenników teorii spiskowych, odkryta w Chile mumia nie jest artefaktem z prehistorycznych czasów.

Analiza DNA mumii przeprowadzona przez profesora mikrobiologii Garry’ego Nolana i jego zespół ujawniła, że tajemnicze zwłoki znane jako „Ata” należały do zmarłej niedługo po narodzinach dziewczynki cierpiącej z powodu licznych zaburzeń genetycznych. Jest jednak pewne „ale” - nawet tak szczegółowe badanie nie wyjaśniło przedziwnych anomalii odnotowanych w układzie kostnym mumii.

„Dziewczynka urodziła się zniekształcona, nie mogła przyjmować posiłków”, tłumaczy profesor Nolan, „Współcześnie, niemowlę w jej stanie trafiłoby na oddział intensywnej terapii, gdzie udałoby się je uratować. W warunkach, w jakich to dziecko przyszło na świat, udzielenie mu pomocy nie było opcją”, dodaje.

„Gdy zobaczy się zdjęcia tego znaleziska, nie da się powiedzieć, że nie jest ono interesujące. Wygląda naprawdę dramatycznie”, kończy Garry Nolan.

Czy naszą planetę odwiedzili kiedyś kosmici?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 128

Tak - 69%

Nie - 31%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym