7 czerwca 2020 (Niedziela)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
29.05.2018, 16:00

„Roboty nigdy się nie zbuntują, bo staną się członkami naszych rodzin” – uspokajają eksperci

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
3561
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Wielkimi krokami zbliża się era, w której młodsze pokolenie dorastać będzie nawiązując przyjaźnie z robotami, a starszym osobom opiekę zapewnią wyposażone w sztuczną inteligencję empatyczne maszyny. Tak przynajmniej twierdzi dr Nigel Shadbolt, profesor informatyki z uniwersytetu w Oxfordzie.

Roboty nigdy nie zbuntują się przeciwko ludzkości, bo staną się częścią naszej rodziny” – tak twierdzą najlepsi eksperci w tej dziedzinie. Ich zdaniem, mroczne scenariusze rodem z filmów science-fiction należy odstawić między bajki.

„Ludzie mają słuszność, snując niektóre obawy. Czy maszyny obudzą się, dostrzegą swoją wyższość nad nami? Chcę wam powiedzieć, że nie, nie zrobią tego. Tworzona przez nas inteligencja jest co prawda zaawansowana, ale tylko w swoich wyznaczonych zadaniach. Nie rozumiemy czym charakteryzuje się tak zwana generalna inteligencja, a zwłaszcza tego, jak moglibyśmy ją nadać maszynom”, mówi Nigel Shadbolt.

Jak tłumaczy naukowiec, to ludzie chcą zacieśnić swoje więzy ze sztuczną inteligencją. Komputery nie mają takie woli. „Z czasem zaczniemy odczuwać empatię do robotów, a wkrótce później to, co dziś nazywamy narzędziami, stanie się naszymi towarzyszami – od kołyski aż po grób”, mówi.

„Budujemy więzi emocjonalne i kierujemy intencję do tych automatycznych systemów. Nie przejmujemy się tym, że tak naprawdę nie są żywe, że to tylko dobrze zaprojektowana maszyna. To nie ma dla nas znaczenia, czujemy do nich przywiązanie”, opowiada Nigel Shadbolt.

Niecały miesiąc temu w Japonii odbyła się ceremonia pogrzebu 114 elektronicznych piesków firmy Sony. Nie da się zaprzeczyć, że mamy tendencję do odczuwania empatii wobec nieżywych, ale zachowujących się w przyjazny dla nas sposób robotów. „Ludzie podczas tych pogrzebów płakali. Te maszyny traktowane były jak członkowie rodziny”, wyjaśnia Nigel.

“Tak naprawdę, powinniśmy obawiać się naturalnej głupoty, a nie sztucznej inteligencji”, przekonuje naukowiec. Trudno się z nim nie zgodzić.

Obawiacie się "buntu maszyn"?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 21

Tak - 48%

Nie - 52%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym