03.09.2017, 13:14

Przed latami nie wyobrażano sobie życia bez tych wynalazków. Odgadniesz do czego służyły?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
5147
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Nie przeskoczyliśmy do dzisiejszego poziomu życia wprost z epoki kamienia. Zanim wyposażone w najnowszą technologię pomoce domowe stały się szeroko dostępne, nasi dziadkowie radzili sobie z codziennością przy użyciu zupełnie innego zestawu gadżetów.

Patrząc wstecz, warto docenić twórcze umysły stojące za powstaniem tych wynalazków. Zaledwie kilka pokoleń temu nie wyobrażano sobie bez nich wygodnego życia!

Czy patrząc tylko na zdjęcia domyślilibyście się jakie było prawdziwe zastosowanie wymienionych poniżej pomysłowych gadżetów z antykwariatu?

1. Suszarka do włosów… na wodę

Suszenie włosów strumieniem ciepłego powietrza to relatywnie nowy pomysł. Żyjące przed stuleciem piękności – i towarzyszący im dżentelmeni – dbali o fryzurę z użyciem tych przedziwnych, plastikowych lub ceramicznych „szczotek” napełnianych wrzącą wodą. Przewodzona przez ich powierzchnię temperatura wywoływała odparowywanie wilgoci tkwiącej we włosach.

2. Klasyczny, ręcznie ustawiany kalendarz

Nie zawsze było tak, że żeby poznać aktualną datę wystarczało zerknąć obok zegarka na komputerze. W ośrodkach miejskich przez długi czas kalendarz śledzono poprzez daty publikowane w najnowszych gazetach, jednak tam, gdzie nie docierała prasa, korzystano z ręcznie ustawianych, mechanicznych kalendarzy.

Oczywiście, „obsługującym” zdarzały się pomyłki i zapomnienia. Stąd właśnie pokolenie naszych pradziadków często nie ma pewności co do dokładnej daty swoich urodzin.

3. Osłona chroniąca makijaż przed pogodą

Plastikowy hełm przypominający dziób? To wcale nierzadki widok na twarzy modnej kobiety żyjącej przed latami. Wynalazek ten miał ochronić pieczołowicie przygotowany makijaż przed zniszczeniem wywołanym wiatrem, słońcem oraz deszczem – a więc warunkami pogodowymi.

Dziewczyny, zanim następnym razem zbierze wam się na wyrzuty, że kredka do oczu się wam odrobinę rozmyła, przypomnijcie sobie przez co przechodziły wasze babcie.

4. „Przenośna” komora izolacyjna – prekursor słuchawek tłumiących hałas

Ten przerażający wynalazek okazywał się niezbędny dla „nowoczesnych” pracowników biurowych z przełomu poprzedniego stulecia. Zapewniający ciszę i odpowiednie warunki do skupienia hełm rzekomo ułatwiał wykonywanie co bardziej umysłowych zadań oraz kalkulacji bez potrzeby zamykania się w osobnym pomieszczeniu. To bardzo praktyczne, ale mało „ludzkie”.

5. Wibrujący palec do masażu dziąseł (i nie tylko dziąseł...)

Pomysły dotyczące tego, co wypadałoby robić, żeby utrzymać uzębienie w dobrym stanie, zmieniały się na przestrzeni lat. Regularny masaż dziąseł miał poprawić ich ukrwienie i w rezultacie zapewnić zębom lepsze zdrowie. Oczywiście, wibrującego palca często dyskretnie używano też do masowania „innych” miejsc.

6. Kubki oraz filiżanki z osłonką na wąsy

Wyobrażacie sobie życie w epoce, w której posiadanie wąsów jest czymś tak oczywistym, że fakt ten uwzględniano nawet przy projektowaniu produktów codziennego użytku? Noszącym zarost gościom wypadało podać herbatę w specjalnym kubku chroniącym jego wąsy przed zamoczeniem.

Czy któryś z wymienionych powyżej gadżetów ma szansę na powrót do łask?

Tak. Są pomysłowe, a vintage jest w modzie!
Nie, zastąpiono je już czymś znacznie lepszym

Liczba głosujących: 83

Tak. Są pomysłowe, a vintage jest w modzie! - 47%

Nie, zastąpiono je już czymś znacznie lepszym - 53%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym