3 kwietnia 2020 (Piątek)
Imieniny: Jakub, Pankracy Ryszard
C Baran
(21.03 - 19.04)
29.05.2018, 01:00

Powstała pierwsza genetyczna hybryda człowieka ze zwierzęciem. Czy mamy czego się bać?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
7646
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Grupa naukowców z sukcesem stworzyła pierwszy hybrydowy embrion z użyciem genów człowieka, łącząc homo sapiens z gallus gallus domesticus, czyli… kurą.

Do niedawna takie osiągnięcie nauki blokowane było przez ścisłe międzynarodowe przepisy dotyczące etycznej manipulacji genetycznej.

Opracowawszy nową technikę przeszczepu ludzkich komórek macierzystych do płodu kurczaka, badacze z Rockefeller University w Nowym Jorku ominęli regulacje prawne doprowadzając do powstania hybrydy człowieka ze zwierzęciem.

Pomimo że eksperyment amerykańskich naukowców spotkał się z ogromną krytyką, badacze przekonują, że ich odkrycie otworzy drogę na wiele nowych terapii genetycznych zapobiegających chorobom wrodzonym oraz poronieniom.

Kiedy komórki embrionu grupują się, sposób, w jaki następnie przekształcają się podyktowany jest działaniem tak zwanych „komórek kontrolnych”. Po raz pierwszy odkryto je w 1924 roku u salamander.

Do niedawna naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować „komórek kontrolnych” u człowieka. Zmieniło się to dopiero niedawno. Używając ludzkich komórek macierzystych, profesor Ali Brivanlou i jego zespół obeszli prawo zakazujące eksperymentowania na starszych niż 14-dniowe embriony człowieka, w rzeczywistości… używając za bazę swojego badania embrionu kurczaka.

Tym samym powstał embrion potencjalnie rozwijający się jak człowiek, w rzeczywistości będący jednak embrionem kury. Rezultat zaskoczył nawet naukowców.

Profesor Ali Brivanlou już teraz przekonuje, że odkrycie to pozwoliło dotrzeć do szokujących wniosków. Komórki macierzyste człowieka okazały się w pełni kompatybilne z komórkami macierzystymi kury, gatunku, z którym nie jesteśmy w nawet najmniejszym stopniu spokrewnieni genetycznie. Oznacza to, że podstawowe biologiczne „cegiełki życia” pozostały niezmienione przez setki milionów, jeśli nie miliardy lat.

Naukowcy liczą na to, że dzięki szokującemu odkryciu uda im się dokładniej przeanalizować wstępne fazy rozwoju człowieka, ustalić w jaki sposób formują się nasze kończyny i predyspozycje do zapadnięcia na różne choroby – a w przyszłości być może uda się im je całkowicie wyeliminować.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym