4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
05.08.2017, 11:56

Po tym ugryzieniu to już tylko amputacja… Ranking najniebezpieczniejszych użądleń i ukąszeń

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
62571
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Ukąszenia i użądlenia są najczęściej codziennością w letni okres roku, zdarzają się na dworze, a nawet w domu. Często są niegroźne, ale czasem nawet najmniejsze stworzonka potrafią być tak niebezpieczne, że nie obędzie się bez lekarza. Większość insektów i pajęczaków została obdarzona różnymi mechanizmami albo żeby być w stanie obronić się przed drapieżnikiem, albo żeby takowym drapieżnikiem się stać. Niewiele jednak z tych mechanizmów stanowi prawdziwe zagrożenie dla człowieka. Poniżej przedstawiamy ranking od najmniej do najbardziej niebezpiecznych stworzeń.

5.Pajęczaki z grupy steatoda (często mylone z czarnymi wdowami)

W tym przypadku tylko samice kąsają, jednak ich jad jest jednym z najbardziej trujących wśród pająków. Często zdarza się, że te pająki są przypadkowo przywożone z Wysp Kanaryjskich wraz z owocami. Ugryzienia nie bolą, ale po około 20 minutach zaczyna się piekący, wręcz płonący ból, którego nie da się wytrzymać. Powoduje również skurcze i problemy z oddychaniem.

Na dokładkę jak wygląda ugryzienie powyższego pajęczaka:

4. Horse Flies (muchy końskie)

Są to dosyć sporych rozmiarów muchy, które żywią się pyłkami i nektarem kwiatów, jednak samice do procesu rozrodczego potrzebują krwi, więc wysysają je ze zwierząt (najczęściej koni – stąd wzięła się nazwa), ale czasem też ludzi. Potrafią one ugryźć przez ubranie i nie odpuszczają łatwo, mogą gonić nas nawet przez kilka minut!

 

3. Komary

Zła sława komarów nie jest przez samą ich natrętność i wysysanie krwi, ale bardziej przez ilość zgonów, które wywołują przekazując nam wiele niebezpiecznych chorób. Komary mają jedne z najlepszych narzędzi do wysysania krwi, jednak często nie udaje im się nawet znaleźć naszej żyły! Ciśnienie pod którym ich aparat gębowy wysysa z nas to czego chcą jest na tyle duże, że nawet jeśli nie znajdą żyły sprawią, że krew zacznie się lać.

2. Osy

Te owady są dosyć niemiłymi, często żądlą, ponieważ mogą, a ich użądlenia są tak zaprojektowane, że wydaje nam się, że byliśmy zaatakowani przez coś znacznie większego, jak ogień albo nawet niedźwiedzia! Osy nie są jak pszczoły i po użądleniu nie umierają, co sprawia, że mogą użądlić więcej niż raz w jednym ataku! Niektórzy ludzie, których ciało jest wrażliwe na osy mogą nawet doznać wstrząsu anafilaktycznego, więc lepiej ich unikać.

1. Szerszenie

Znane z tego, jak bardzo bolesne są ich użądlenia, nie ma żadnego nawet porównania do poprzedników w tej liście. Są tak jak osy – mogą Cię użądlić wielokrotnie bez większej przyczyny. W odróżnieniu od użądlenia osy, u szerszeni występuje w truciźnie acetylocholina, która jest bardzo silnym neuroprzekaźnikiem. W przypadku szerszeni również tylko samice są dla nas niebezpieczeństwem.

 

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym