4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
26.09.2017, 12:33

Piersi - odkrywamy ich tajemnice!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
9674
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Piersi, a może sutki? I ile ich jest? Dzisiaj połączymy przyjemne z pożytecznym - dowiemy się czegoś nowego, a przy okazji popatrzymy na ładne zdjęcia (oczywiście w celach naukowych!)

1. Piersi? Cycki? A może sutki?

Pierś to tak naprawdę potoczna nazwa… sutka! Natomiast to, co zazwyczaj nazywamy sutkiem w rzeczywistości jest brodawką sutkową. Całe życie w błędzie!

2. A ty ile ich masz?

Ile człowiek ma sutków… to znaczy brodawek sutkowych? Dwie? Niekoniecznie! U 1 do 5% populacji dostrzec możemy mały dowcip ewolucji: osoby te posiadają więcej niż jedną parę brodawek, najczęściej poniżej i bliżej środka niż te, w które jesteśmy standardowo wyposażeni, a u kobiet karmiących gruczoły mlekowe mogą być w nich aktywne. Uwaga! Politelia, bo tak nazywa się ta wada rozwojowa, często mylona jest z pieprzykami, więc polecamy stanąć przed lustrem i obejrzeć dokładnie swoje ciało, bo jest szansa, że skrywa ono przed wami jakieś niespodzianki! Jeśli coś znajdziecie, nie martwcie się, swoim trzecim sutkiem pochwaliła się m.in. Lilly Allen!

3. Ojciec karmiący?!

Kobiece piersi produkują mleko – to wie każdy. Ale czy wiedzieliście, że u mężczyzn nie jest to wykluczone? Istnieją wiarygodne źródła, mówiące o mężczyznach, którzy wykarmili swoje dzieci! Naukowcy jednak nie mają pewności, czy stało się to za sprawą laktacji, czy mlekotoku. Jeszcze jedna ciekawostka: w wyniku działania hormonów matki, noworodki obu płci po urodzeniu również mogą wytwarzać mleko!

4. Jaki rozmiar?

Lewa pierś zazwyczaj jest większa od prawej, a większość kobiet nosi źle dobrany biustonosz! Panie najczęściej kupują staniki o zbyt dużym obwodzie i za małej miseczce. Polecamy znaleźć dobrą brafiterkę, bo w odpowiednim biustonoszu sylwetka wydaje się szczuplejsza, a biust staje się pełniejszy i bardziej kształtny, chyba warto?

5. Jesteśmy szczęściarzami!

Spośród wszystkich zwierząt tylko u ludzi kobiety posiadają piersi „na stałe”. Samce innych gatunków pełne piersi mogą podziwiać wyłącznie w czasie laktacji, poza nią u samic widoczne są jedynie brodawki. Panowie, możecie uważać się za szczęśliwców!

Masz trzeciego sutka?

Tak, to niesamowite!
Nie, mam tylko dwa :(

Liczba głosujących: 166

Tak, to niesamowite! - 21%

Nie, mam tylko dwa :( - 79%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym