4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
20.09.2017, 11:23

Pięć polskich wynalazków, które zrewolucjonizowały świat, a ty nie miałeś pojęcia!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4519
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

To bardzo możliwe, że nosicie fryzurę, na której pomysł wpadli Polacy, albo bierzecie leki odkryte przez nas… Jest bardzo dużo polskich wynalazków, które teraz podróżują po świecie, albo już nie, ale miały ogromny wpływ na rozwój różnych dziedzin nauki czy życia codziennego. W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy kilka z nich!

1. Komputer Commodore 64

Stworzony przez Jacka Trzmiel. To urządzienie było ojcem naszych laptopów i jest bardzo ważne, patrząc na nie z perspektywy czasu. Jacek po tym jak przeżył pobyt w obozie zagłady od razu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie udało mu się stworzyć pierwszy kalkulator, a następnie komputer znany dzisiaj jako Commodore. Przez wiele dekad jego osiągnięcie inspirowało wielkie firmy, o których dzisiaj głośno na rynku, m.in. Apple, IBM czy Microsoft. Sprzedano ponad 17 milionów egzemplarzy tego komputera.

2. Patyczki do uszu

Czyste uszy to dobre uszy, prawda? W 1892 roku urodził się w Warszawie Żyd polskiego pochodzenia – Leo Gersenzang. On również wyemigrował do Ameryki, gdzie w 1923 roku wynalazł owe patyczki. Od tego czasu nie zmieniły one wyglądu, a ilość ich funkcji wciąż i wciąż się powiększa.

3. Odtwarzacz muzyki Nagra

Życie bez muzyki byłoby bardzo smutnym życiem. To, że teraz możemy jej wszędzie słuchać jest zasługą Stefana Kudelskiego, który swój wynalazek opublikował w mediach w 1951 roku. Nagara zostało sprzedane również tak popularnym stacjom jak BBC, NBC, ABC czy CBS. Kudelski dostał również 4 Oscary i 2 nagrody Emmy.

4. Witaminy

W 1912, kiedy cały świat żył tragiczną historią Titanica, Kazimierz Funk odkrył substancję, którą nazwał „vitamines”. Pierwszą z nich była B1 i było to ważne odkrycie, bo pociągnęło za sobą wiele innych. Wkrótce stworzył tabletki, w których te kluczowe substancje, teraz już znane wszystkim jako witaminy, były zawarte. On również pomógł w wynalezieniu sposobów na leczenie awitaminozy, cukrzycy i zapobieganiu nowotworom.

5. Fryzura „bob”

Antoni Cierplikowski był w latach 20tych zeszłego stulecia jedną z ciekawszych postaci w Paryżu, był znanym na świecie fryzjerem wielu gwiazd. Jego największym osiągnięciem jednak jest stworzenie tytułowego sposobu obcięcia włosów, który popularny jest aż do dziś.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym