9 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
09.03.2018, 18:00

Ogłoszono odkrycie nowej „niebezpiecznej asteroidy”. Czy mamy czego się bać?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2847
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Badacze z NASA ustalili nową przewidywaną trajektorię niedawno odkrytej asteroidy znanej pod nazwą 2018 CB. Mając na uwadze świeżo pozyskane dane, obiekt przekwalifikowano jako “potencjalnie niebezpieczny” ze względu na relatywnie niewielką odległość, z jaką regularnie mija się on z naszą planetą – jeśli wierzyć szacunkom astronomów.

Na szczęście szansa na to, że asteroida 2018 CB oznaczać będzie koniec życia na Ziemi jest niewielka. Mimo to, kalkulacje NASA nie pozwalają całkowicie wykluczyć prawdziwie katastroficznego scenariusza.

Sunąca przez kosmos z prędkością 8 kilometrów na sekundę asteroida wciąż znajduje się niedaleko Ziemi, aktualnie utrzymując się na odległości około 69 tysięcy kilometrów od jej atmosfery.

W przyszłości, mający około 40 metrów długości kosmiczny bolid może jeszcze bardziej zbliżyć się do naszej planety, ale jeśli nic nie wpłynie w drastyczny sposób na jego trajektorię w najlepszym przypadku jego kolejne bliskie przeloty nie okażą niczym więcej, jak kosmiczną ciekawostką.

Asteroida jest prawdopodobnie nawet dwukrotnie większa niż obiekt, który spadł w 2013 roku w Czelabińsku w Rosji. Jej kolizja z powierzchnią Ziemi mogłaby wiązać się z poważnymi konsekwencjami, jednak nie grozi nam ona przynajmniej do 2090 roku, na kiedy to przewidywane jest kolejne drastyczne zbliżenie się asteroidy do niebieskiej planety.

“Asteroidy o takich gabarytach nieczęsto przelatują blisko Ziemi, ale zdarza się to raz, może dwa razy do roku”, tłumaczy Paul Chodas, kierownik kalifornijskiego oddziału NASA badającego ciała niebieskie znajdujące się w bezpośredniej bliskości naszej planety.

“Chociaż 2018 CB nie należy do najbardziej masywnych obiektów astronomicznych, według naszych analiz jest znacznie większy niż groźna asteroida, która spadła w Czelabińsku pięć lat temu”, dodaje Paul.

Odkrycia i przybliżonych kalkulacji orbity obiektu 2018 CB dokonano dzięki staraniom ufundowanego przez NASA ośrodka badawczego Catalina Sky Survey w pobliżu miasta Tucson w Arizonie.

Boicie się scenariusza rodem z filmu "Armageddon"?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 41

Tak - 32%

Nie - 68%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym