5 kwietnia 2020 (Niedziela)
C Baran
(21.03 - 19.04)
19.07.2017, 16:37

5 najbardziej ekstremalnych sportów na świecie. Odważysz się podjąć wyzwanie?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
3701
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Mawia się, że sport to zdrowie. Jednak niektóre dyscypliny są dużo bardziej niebezpieczne od innych. Owszem, dostarczają ogromnej dawki adrenaliny, ale równocześnie ich uprawianie może zagrażać życiu i zdrowiu. Oto lista najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Odważysz się na któryś z nich?

Wingsuit flying

To bez wątpienia jeden z bardziej widowiskowych, ale także niebezpiecznych sportów. Skoczkowie, ubrani w specjalne, areodynamiczne kombinezony skaczą z samolotów lub skał i przez dłuższy czas lecą niesieni prądami powietrza. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji wspomnianego kombinezonu. Kiedy chcą zakończyć lot, otwierają spadochron znajdujący się w niewielkim plecaku i lądują w wybranym przez siebie miejscu. Niestety znane są przypadki tych amatorów wingsuit flying, którzy np. rozbili się o skały czy zbyt szybko i niekontrolowanie spotkali się z ziemią. Większość z tych wypadków skończyła się niestety śmiercią. Dlatego wingsuit flying to sport dla prawdziwych twardzieli, którzy mają doświadczenie m.in. ze skokami ze spadochronem.

Downhill

Wśród sportów rowerowych bez wątpienia downhill należy do najbardziej ekstremalnych. Zaliczany do kolarstwa grawitacyjnego, opiera się na zjeździe po stromych, najczęściej przygotowanych trasach, z najróżniejszymi przeszkodami. Od tych naturalnych, jak korzenie czy kamienie, po te zbudowane po to, by uatrakcyjnić trasę, np. specjalne skocznie, bandy, ostre zakręty. Downhill jest popularny przede wszystkim tam, gdzie są góry. Aby go uprawiać, potrzebny jest bike park, czyli miejsce, w którym znajdziemy odpowiednio przygotowane trasy. Oprócz tego warto mieć dobry rower, najlepiej fulla, mającego amortyzację z przodu i z tyłu. Przydadzą się także ochraniacze oraz kask, tzw. fullface. 

Cave diving

Cave diving to po prostu nurkowanie w jaskiniach. Zasadniczo wydawałoby się, że nie ma w tym nic ekstremalnego. A jednak! Podwodne jaskinie są bardzo trudne do eksploracji, a jeśli zawiedzie sprzęt lub zdrowie, najczęściej uniemożliwiają szybki powrót na powierzchnię. Bez wątpienia jednak dostarczają dużo emocji i dają możliwość odkrycia wielu niesamowitych miejsc.

Solo climbing

Wspinaczka skałkowa, w swej tradycyjnej odmianie, może dostarczyć adrenaliny, ale będąc podpiętym do liny i zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa raczej dość trudno o poważniejszy wypadek. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku solo climbing, czyli wspinania się w pojedynkę, bez absolutnie żadnych zabezpieczeń. Wspinacze uprawiający tę dyscyplinę są w stanie zdobywać nawet największe skalne ściany. Jednak w ten rodzaj sportu nie wybacza żadnych błędów. Bo jeśli się go popełni, można stracić życie. 

Heli-skiing

Większość narciarzy szusuje po przygotowanych stokach i korzysta z wyciągów, czy to orczykowych, czy gondolowych. Jednak bardziej ektremalni narciarze szukają adrenaliny wysoko w górach, gdzie nie ma żadnej infrastruktury, stoki nie są ratrakowane i można cieszyć się pięknem gór i nieskalanej przyrody. Aby dostać się w takie miejsca, trzeba skorzystać z transportu helikopterem. Heli-skiing, bo tak określa się ten rodzaj narciarstwa, jest bardzo drogi i niestety niebezpieczny. Dość często zdarza się, że sportowcy wywołują lawiny, gdyż ich celem są głównie strome, mocno eksponowane stoki. 

Którego sportu chciałbyś spróbować?

Wingsuit flying
Downhill
Cave diving
Solo climbing
Heli-skiing

Liczba głosujących: 48

Wingsuit flying - 42%

Downhill - 38%

Cave diving - 13%

Solo climbing - 2%

Heli-skiing - 6%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym