5 kwietnia 2020 (Niedziela)
C Baran
(21.03 - 19.04)
14.03.2018, 18:00

Nowy sposób na nieśmiertelność: Zapisz swój mózg w chmurze. Haczyk? Przed zabiegiem musisz być „biologicznie martwy”

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2641
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Start-up technologiczny Nectome zapowiedział, że niedługo zamierza udostępnić szerokiej rzeszy chętnych swoją nową, szokującą usługę: kompletną digitalizację mózgu, jednak bez gwarancji, że odzyskanie osobowości poddanego zabiegowi klienta stanie się kiedykolwiek możliwe.

Proces przetworzenia umysłu na jego nieśmiertelną, cyfrową wersję, wiąże się… ze zgonem jego posiadacza.

Założyciel firmy Nectome, Robert McIntyre, wyjaśnia, że opracowany przez jego specjalistów zabieg polega na zakonserwowaniu mózgu klienta poprzez wykorzystanie nowego, niezwykle skomplikowanego procesu.

Idea „zamrożenia” zmarłej osoby, w nadziei, że w odległej przyszłości technologia pozwoli na jej ożywienie, nie jest nowa. Naukowcy z Nectome nie wierzą jednak w to, że po przywrócenie mózgu do pełnej sprawności po jego biologicznej śmierci jest możliwe. Dlatego też podeszli do tematu w inny sposób.

Organ oddany w ręce Nectome przetworzony zostanie tak, żeby za kilkadziesiąt lat dało się go zeskanować oraz odtworzyć w cyfrowej kopii.

Procedura ta zachowa umysł zmarłej osoby ze zdecydowanie większą ilością detali niż tradycyjne „zamrożenie”, jednak uczyni go przy tym… nieodwracalnie martwym. Cyfrowa kopia umysłu każdego jednego klienta firmy nie będzie więc niczym więcej, jak kopią. Oryginał umrze. Pomimo tego, na skorzystanie z usługi proponowanej przez Nectome nie brakuje chętnych.

Usługa „cyfrowej nieśmiertelności” nie będzie dostępna jeszcze przez kilka następnych lat, podczas gdy stojąca za nią technologia wciąż jest dopracowywana.

Na chwilę obecną, dla przetestowania rewolucyjnej metody, eksperymentalnie zakonserwowano z jej użyciem mózg starszej kobiety, która oddała swoje ciało na cele naukowe. Czy za kilkaset lat, ówcześnie żyjący naukowcy będą mogli z nią – a raczej jej kopią – porozmawiać? Jak zareaguje ona na ogromny szok wynikający z „obudzenia się w przyszłości”?

Chyba tylko czekający w kolejce chętni na skorzystanie z usług firmy Nectome będą mogli przekonać się o konsekwencjach takiego zabiegu na własnej, cyfrowej „skórze”.

Czy bylibyście chętni na skorzystanie z takiej formy "cyfrowej nieśmiertelności"?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 70

Tak - 57%

Nie - 43%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym