8 kwietnia 2020 (Środa)
C Baran
(21.03 - 19.04)
27.06.2017, 09:16

14 niezwykłych rzeczy, które zobaczysz tylko w Islandii. Lepiej zacznij już pakować walizki!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4216
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Fascynująca Islandia to miejsce przyciągające turystów swoją atmosferą nie z tej planety. Jej nieziemskie krajobrazy codziennie inspirują setki spragnionych przygód obieżyświatów, ale też i osób szukających wśród nich wytchnienia.

Wodospad Goðafoss

Nie bez powodu Islandczycy nazwali ten cud natury „wodospadem bogów”. Według legendy, po ochrzczeniu kraju w 1000 roku, jego ówczesny władca, Thorgeir Ljosvetningagodi, wrzucił do nurtu wodospadu czczone przez niego wcześniej figurki z wizerunkami dawnych bożków.

Dzikie fratercule

Te przystojne ptaki wyglądają, jakby nosiły fraki. Czy to nie urocze? A do tego się rymuje! Najłatwiej przyłapać je w godzinach porannych i wczesno-wieczornych, kiedy opuszczają swoje gniazda i wyruszają na połów. Pod tym adresem znajdziesz mapę, która pomoże ci znaleźć ich siedliska: http://icelandmag.visir.is/article/spotting-puffins-here-our-map-showing-best-places-around-iceland

Półwysep Snæfellsnes

Położony na zachód od miasta Borgarfjörður półwysep Snæfellsnes nazywany jest „Islandią w miniaturze”, ze względu na oferowane przez niego zróżnicowane krajobrazy. To właśnie tam znajdziemy również wulkan słynny Snæfellsjökull, obok którego „wejście do wnętrza ziemi” umieścił Juliusz Verne.

Półwysep wulkaniczny Reykjanes

To właśnie tutaj natrafimy na charakterystyczne gorące gejzery, buchające śmiercionośną parą niczym kominy nielicznie porozrzucane w tym iście post-apokaliptycznym pejzażu.

Wodospad Seljalandsfoss

Za tym spływającym z wypuszczonej nad dolinę formacji skalnej wodospadem możesz się schować. Oglądać stąd zorzę polarną, to doświadczenie jak nie z tej planety.

Droga krajowa 1

Niewyobrażalnie piękne krajobrazy Islandii zamienią nawet zwykłą podróż samochodem w niezapomniane przeżycie.

Charakterystyczne, islandzkie swetry

Jedyna w swoim rodzaju islandzka moda nadaje się nie tylko do podziwiania, ale ma też funkcję praktyczną – dostępne w tutejszych sklepach ręcznie robione swetry doskonale ochronią każdego przed surowym klimatem pięknej wyspy.

Eldraun

Dawny teren aktywności wulkanicznej, Eldraun, oferuje widok, jakiego nie spotkamy nigdzie indziej na Ziemi. Porośnięte mchem i niskimi trawami przedziwne „grudki” działają na wyobraźnie.

Reynisdrangar

Reynisdrangar to przedziwna skała zdobiąca wybrzeże Reynisfjara. Przy zwiedzaniu nie polecamy podchodzić zbyt blisko do tej „magicznej” formacji – unikniemy w ten sposób ryzyka, że oberwiemy w głowę spadającym, odkruszonym jej fragmentem.

„Diamentowa plaża”

Wśród czarnego piasku tej zaczarowanej plaży znajdziesz też niezwykłe „diamenty”, w rzeczywistości będące okruchami pobliskiego lodowca. Tak, prawdziwego lodowca!

Czarna pustynia i wydmy Vestrahorn

Położone wśród gór Vestrahorn wielkie połacie czarnego, piaszczystego gruntu, to widok rodem z opowieści fantasy. A jednak – takie miejsce naprawdę istnieje.

Reykjavik

Stolica Islandii urzeka nie tylko swoim urokiem, ale też niespotykaną różnorodnością oferowanych tam unikalnych usług i produktów, także spożywczych.

Niebieska laguna

Geotermiczne spa? W tych gejzerach możesz się zanurzyć i odprężyć, zmywając z siebie wszelkie troski. Oferta ośrodka „Blue Lagoon” Grindavík nie ma sobie równych nigdzie na świecie.

Zorza polarna

Co prawda zorzę polarną da się dostrzec też w innych państwach położonych na dalekiej północy, ale mało gdzie ozdobi ona tak egzotyczny i „kosmiczny” krajobraz, co składa się na jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny.

Czy zgodzisz się, że Islandię trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 19

Tak - 95%

Nie - 5%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym