7 czerwca 2020 (Niedziela)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
28.07.2017, 21:34

Niesamowite rzeczy, które możesz sam zrobić z palet

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
10946
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Paleta to taki element, który możemy zobaczyć chyba w każdym możliwym i niemożliwym większym sklepie. Ze względu na swoją użyteczność niemal nie sposób się bez nich obejść. Jednakże, w funkcji przechowawczej i transportowej, wykorzystuje się tylko niewielki ułamek potencjału palet. Wielu ludzi potrafi zrobić z nich prawdziwe cuda-niewidy, a ich ogromna dostępność pozwala zdobyć ten materiał w niemal dowolnej ilości i za małą cenę.

W związku z tym, oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet do stworzenia czegoś ładnego: do domu, do ogrodu i do gospodarstwa.

1. Meble ogrodowe

Robienie czegokolwiek z palet ma tę cechę, że często nie trzeba rozdzielać każdej deski, ale cała konstrukcja może być wykorzystana jako jeden element. Czasem wystarczy tylko skrócić kawałek palety tutaj, gdzie indziej wyciąć parę centymetrów… Zwłaszcza jeśli zamierzamy robić meble ogrodowe. Fotel do stawiania na podwórko nie musi być (jak na zdjęciu) tak super prosty, jak zrobiony do domu. Można więc spróbować zrobić coś takiego, jeśli nie mamy do końca wprawy w wykonywaniu tego typu rzeczy. A niektóre meble to całkiem proste wykonanie: czasem trzeba po prostu złączyć dwie czy trzy palety i mamy stolik na działkę.

2. Stelaże do łóżek

Kolejne elementy wystroju, które niekoniecznie muszą się łądnie prezentować a przynajmniej nie AŻ TAK, skoro będą częściowo przykryte materacem/siedziskami, itp. Jednak, czy ma być to stelaż pod łóżko do sypialni, czy kanapa - warto się natrudzić, aby służył przez lata. Do tego, jak wiele rzeczy z palet, z odrobiną umiejętności i wyobraźni, MOŻEMY nadać im świetny wygląd, a one odwdzięczą się tym samym - przydadzą stylu wyglądowi naszego mieszkania.

3. Półki

Możliwości jest wiele. Można porozcinać paletę i utworzyć kilka podobnych elementów, z których każdy nadaje się do powieszenia na ścianie - na jakieś drobiazgi. Można też wykorzystać konstrukcję palety, też rozcinając ją gdzie potrzeba i upiększyć powstały "mebelek" przed powieszeniem. Albo bez ogródek - dodać parę drobiazgów, np. deski do ustawiania przedmiotów i powiesić całą paletę na ścianie… Przy tworzeniu rzeczy z palet rządzi jedna reguła - wszystko zależy od Twojej wyobraźni (ewentualnie od projektu, który znajdziesz np. w internecie). Od przystanku "półki" są już tylko dwa kroki do "wieszaków". Możemy doczepić jakieś haczyki i nasza półka nada się na korytarz.

4. Skrzynie

Drewno paletowe to świetny materiał na różne przechowalniki. Czy to zamykany kufer, czy ława z otwieranym siedziskiem… Wszystko da się zrobić, wystarczy dokupić zawiasy, bez wątpienia bardziej się trzeba namęczyć. Zwłaszcza, że palety bez modyfikacji, mając odstępy między deskami, raczej nie przejdą. Na wierzch (zwłaszcza ławy) możemy pokusić się o jakieś obicie, tapicerkę. Kto powiedział, że kufer ma tylko stać i przechowywać nasze rzeczy, a nie można na nim siadać?

5. Biurko/stolik

To chyba oczywiste, że skoro można z palet zrobić takie rzeczy, jak kufry, to stoliki różnego rodzaju też (a może jedno i drugie w jednym? spróbować można). Właściwie tutaj też, zależnie od wkładu wysiłku, jest duże spektrum jakości. Można dwóch palet użyć jako nóg, a trzecią położyć jako blat. Można pomyśleć nad czymś bardziej fikuśnym. I prawdopodobnie trzeba użyć czegoś innego na blat - palety nie są idealnie równe, a między deskami są szpary. Może być potrzebna jakaś płyta albo kawałek szklanego blatu.

6. Huśtawka

Tutaj też jest pewien wybór (wybór jest zawsze - wyobraźnia rządzi). Albo można skorzystać z wcześniejszego projektu mebli ogrodowych i zrobić huśtawkę na ich kształt, albo (znów "bez certolenia") powiesić paletę na łańcuchach, umocować każdy jej róg i bujać się na huśtawce platformowej.

7. Ściana wspinaczkowa

…Albo inne elementy placu zabaw. Te szpary między deskami (podczas gdy w innych projektach mogły okazać się wadą) aż się proszą, żeby je jakoś zagospodarować, zrobić jakąś drabinkę, czy coś. Jeżeli jednak chcielibyśmy zrobić sobie mini ściankę wspinaczkową, należy rzeczywiście "zalepić dziury", poprzykręcać deski w szpary palety i do tego umocować te kolorowe elementy wspinaczki. Do innych zabawek z typowego placu pewnie będą potrzebne inne części poza paletami - zjeżdżanie na zjeżdżalni z desek może skończyć się drzazgami boleśnie umiejscowionymi w pewnych miejscach…

8. Kołyska dla dziecka

To już zaawansowana sztuka. Ale da się - podobnie jak inne łóżka, dziecku możemy też sporządzić. Zasada przy robieniu czegokolwiek z drewna (zwłaszcza z palet i surowych desek) jest jedna - należy przygotowywaną rzecz dobrze wyszlifować, usunąć wszelkie drzazgi, aby nie zagrażały malcowi.

9. Drobniejsze rzeczy

Można oczywiście rozebrać paletę na części składowe. Ale czasem może się to okazać trudniejsze, niż wykorzystanie całości, albo przynajmniej rozciętej na części. Poszczególne deski są przymocowane tak mocno, że niejednokrotnie pękają przy próbie oddzielenia. Zmuszeni jesteśmy odciąć kawałek, który pozostał jeszcze w całości. A trochę materiału się zmarnuje.

Jest wiele, wiele rzeczy i jeszcze więcej pomysłów na wykorzystanie palet. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, a gdy mamy internet, a więc poniekąd idee z całego świata, to nawet w przypadku słabej wyobraźni mamy wyjście. Odwiedzajcie regularnie weekendowo.pl - już niedługo poradnik krok po kroku z wykonaniem konkretnego projektu z palet!

Czy podobają Ci się meble z palet?

Są super, też chcę!
Wolę normalne...

Liczba głosujących: 36

Są super, też chcę! - 72%

Wolę normalne... - 28%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym