25 stycznia 2020 (Sobota)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)
07.07.2017, 13:45

6 niebezpiecznych nawyków, które rujnują zdrowie. Każdy z nas je ma!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
11263
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Pewne przyzwyczajenia bardziej denerwują ludzi z naszego otoczenia, niż nas samych. Jednak niektóre z nich są naprawdę niebezpiecznie dla zdrowia...

1. Nadmierne korzystanie ze smartfona

Telefon komórkowy to dla większości z nas urządzenie, bez którego nie możemy się obejść. Niestety często korzystamy z niego bez przyczyny, z nudów. Telefony niekorzystnie wpływają na nasz wzrok, wygląd skóry twarzy, występowanie trądziku, stan naszego kręgosłupa, a nawet relacje z najbliższymi! A jeśli używamy ich przed snem, to może to poskutkować bezsennością.

2. Obgryzanie paznokci

Ten powszechny nawyk nie tylko niszczy płytkę paznokci, ale także delikatną skórę wokół nich. Bakterie znajdujące się w ustach przechodzą na skórę i odwrotnie. Może to spowodować nawet infekcje dziąseł i gardła. Malowanie paznokci to dobry sposób na zerwanie z tym przyzwyczajeniem. 

3. Okręcanie włosów wokół palca

Okręcanie kosmyka wokół palca może prowadzić z czasem do zniszczenia cebulki włosa. Co więcej, może to być bezpośrednią przyczyną wypadania włosów lub symptomem choroby powodującej defekt w postaci łysienia (trichotillomania - polega ona na niemożności powstrzymania się od wyrywania włosów).

4. Dotykanie twarzy

Powtarzalne dotykanie twarzy i zdrapywanie krostek może uszkodzić bardzo delikatne powłoki skóry. Dermatolodzy ostrzegają, żeby nie drapać pryszczy i miejsc swędzących. Zamiast tego należy stosować kremy i regularnie nawilżać skórę. Dotykając twarzy rękoma przenosimy także na nią brud i zarazki. 

5. Ssanie twardych cukierków

Ssanie twardych cukierków można przyrównać do kąpieli w cukrze dla zębów. To prosta droga, prowadząca do ubytków. Bakterie żywią się cukrem, co stwarza idealne środowisko dla próchnicy. Jedzenie twardych cukierków to także potencjalne ryzyko uszkodzenia zębów, np. złamań czy pęknięć. 

6. Gryzienie długopisów i ołówków

I tu również czyhają na nas bakterie. Obgryzając końcówki długopisów możemy złapać przeziębienie. Co więcej, obgryzanie przyborów do pisania może uszkodzić zęby oraz dziąsła.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym