24.05.2018, 22:00

Naukowcy na łowach. Szukają… legendarnego potwora z Loch Ness!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
3270
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Międzynarodowy zespół naukowców zamierza w przyszłym miesiącu przeczesać mroźne głębiny jeziora Loch Ness, aby pobrać próbki tak zwanego „środowiskowego DNA” (eDNA).

Planowany na następny miesiąc eksperyment ma pomóc ustalić, czy legendarny potwór z Loch Ness faktycznie istnieje – lub istniał w przeszłości.

Metoda badania eDNA to narzędzie często wykorzystywane przy monitorowaniu życia morskiego, także przy analizowaniu skupisk wielorybów czy rekinów. Każde stworzenie obecne w danym biomie pozostawia za sobą próbki własnego dna w postaci płatków skóry, łusek, piór, futra, odchodów czy moczu.

“W taki sposób DNA można zsekwencjonować i użyć je do zidentyfikowania żyjących w wybranym środowisku zwierząt poprzez porównanie próbek z posiadaną przez naukowców bazą setek tysięcy różnych organizmów.”, mówi profesor Neil Gemmel z uniwersytetu w Otagu w Nowej Zelandii. To właśnie on jest inicjatorem tej niezwykłej ekspedycji.

Pierwsze wzmianki o potworze z Loch Ness przypisuje się historiom opowiadającym o życiu irlandzkiego duchownego, słynnego Kolumba opata z Ty. W szóstym wieku naszej ery rzekomo wygnał on „wodną bestię” na wody rzeki Ness.

Najsłynniejsza fotografia legendarnego potwora pochodzi z 1934 roku. Przedstawia ona głowę nieznanego nauce stworzenia wyzierającą ponad powierzchnię wody. Po 60 latach autor zdjęcia przyznał jednak, że jego dzieło było oszustwem, do którego wykonania wykorzystał dwie połączone ze sobą zabawki.

Od tamtej pory miejsce miały niezliczone próby określenia prawdziwej natury „potwora z Loch Ness”. W 2003 roku odbyło się największe tego rodzaju przedsięwzięcie, kiedy zasponsorowana przez BBC wyprawa przeskanowała dno jeziora Loch z użyciem 600 sonarów morskich. Morskiej bestii w ten sposób nie znaleziono.

W zespole Neila Gemmela znalazło się miejsce dla naukowców z Wielkiej Brytanii, Danii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii i Francji. Jak zaznacza badacz, chociaż poszukiwanie śladów potwora z Loch Ness to jeden z celów ekspedycji, liczy on na to, że eksperyment dostarczy innym naukowcom bezcennych informacji na temat wyjątkowo intrygującego szkockiego biomu wodnego, jakim jest jezioro Loch Ness.

Wierzycie w potwora z Loch Ness?

Tak, mało wiemy o otaczającym nas świecie
Nie, to tylko legenda

Liczba głosujących: 20

Tak, mało wiemy o otaczającym nas świecie - 45%

Nie, to tylko legenda - 55%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym