29 marca 2020 (Niedziela)
Imieniny: Cyryl, Józef Zenon
C Baran
(21.03 - 19.04)
07.06.2017, 19:04

Nastolatka może jeść i poprawnie mówić po tym jak usunięto gigantyczną narośl z jej ust

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
19270
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Gdy Laxmi Kumari miała 12 lat na jej dziąśle pojawił się mały guzek. Trzy lata później – ku jej przerażeniu - rozrósł się na całe usta. Gdy narośl stawała się coraz większa, dziewczynka przestała uczęszczać do szkoły.  Stało się to za sprawą złośliwych komentarzy, gdy część rówieśników zaczęła ją nazywać "duchem" lub "opętaną".

Na początku guz był irytujący, ale stosunkowo mały

Z czasem przybrał monstrualne rozmiary

Choroba jaka ją dopadła, znana jest jako nadziąślak (łac. epulis). Zwykle jest to mała narośl na dziąsłach, która często krwawi i ulega owrzodzeniom. Leczenie polega najczęściej na wycięciu chorego miejsca, jednak równie często guz odrasta. 

Nastolatka była tak załamana, że zaczęła rozważać samobójstwo

Laxmi pochodzi z bardzo biednej rodziny i jej ojciec, będący rolnikiem zasięgał porady u wielu lokalnych lekarzy. Okazało się, że potrzebne było drogie - jak na ich ograniczone możliwości - leczenie. 

 

Ostatecznie 15-latka przeszła operację w państwowej placówce szpitalnej w Bhagalpur w północnej części indyjskiego stanu Bihar, w październiku ubiegłego roku. Zabieg zakończył się sukcesem, ale okazało, że będzie potrzebne będą dalsze badanie i kolejna operacja.

Nastolatka wymagała leczenia prawego oka, a także polipa wewnątrz jej ust. Zabieg został jednak wstrzymany do czasu, aż jej ojciec zbierze potrzebne na badania 2600 rupii (około 150 zł - to nie pomyłka). 

Tylko dzięki pomocy sąsiadów udało się zebrać należną sumę i dziewczynka została przyjęta do szpitala kilka tygodni temu, gdzie oczekuje obecnie na kolejną operację.

Dr Upendra Nath, szef oddziału chirurgii szpitala Jawaharlal Nehru Medical College Hospital, powiedział: "Operacje na Lakszmi będą wykonywane, gdy tylko otrzymamy  raporty z oddziału patologii”.

Zdjęcie dziewczynki przed pojawieniem się choroby

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym