9 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
02.06.2017, 10:39

Najstarsze przedmioty domowego użytku

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
14616
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Każdy z nas korzysta na co dzień z osiągnięć najnowszych technologii. Nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Nasi praprzodkowie nie mieli wprawdzie poczty elektronicznej, portali społecznościowych czy smartfonów, ale zdziwilibyście się jak wiele dzisiejszych przedmiotów codziennego użytku powstało w czasach, które nazywamy obecnie prehistorycznymi. Poniżej lista 16 takich rzeczy, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

Najstarsze okulary przeciwsłoneczne

Pochodzą sprzed 800 lat. Odnaleziono je w Kanadzie na wyspie Baffin. Używano ich zimą, by chronić oczy przed promieniami słońca odbijającymi się na śniegu.

Najstarszy biustonosz

Liczy sobie około 500 lat. Powstał pomiędzy 1380-1485 r. w Austrii.

Najstarszy przepis kulinarny na piśmie

Pierwszy sumeryjski przepis na piwo pochodzi sprzed 5000 lat. Powstał około 3000 roku p.n.e. Wykonany według niego trunek jest bardzo mocny i zawiera drobiny chleba.

Najstarsze skarpety

Odnaleziono je w XIX wieku, lecz pochodzą sprzed 1500 lat. Zostały wydziergane pomiędzy 300 i 499 rokiem n.e. w Egipcie. Choć są wełniane, noszono je do sandałów.

Najstarsza rzeźba przedstawiająca postać ludzką

Tak zwana Wenus z Hohle pochodzi sprzed 35000-40000 lat. Wykonaną z kości mamuta figurkę odnaleziono w 2008 r w jaskini w południowo-zachodnich Niemczech.

Najstarsze spodnie

Liczą sobie 3300 lat. Odnaleziono je w zachodniej części Chin.

Najstarszy but

Mokasyn ze skóry wołu. Pochodzi sprzed 5500 lat. Odnaleziono go na terenie Armenii. Zachował się dzięki temu, że leżał w trawie i owczych odchodach.

Najstarszy instrument muzyczny

Fujarka wykonana z kości sępa. Pochodzi sprzed 40000 lat. Odnaleziono ją na terenie Niemiec. Niektórzy naukowcy wierzą, że muzyka dawała Homo sapiens sapiens przewagę strategiczną nad Homo sapiens neanderthalensis.

Najstarsze spłukiwane toalety

Powstały 2000 lat temu w starożytnym Efezie. Woda przepływająca bezpośrednio pod nimi odprowadzała odchody do pobliskiej rzeki.

Najstarsza proteza

Pochodzi z Egiptu, sprzed 3000 lat. Testy przeprowadzone z użyciem repliki udowodniły, że proteza nie spełniała funkcji wyłącznie estetycznych, lecz w istotny sposób ułatwiała właścicielowi chodzenie.

Najstarsza damska torebka

iczy około 4500 lat. Została znaleziona na terenie Nimiec. Widoczne na zdjęciu pozostałości to zdobiona psimi zębami klapka.

Najstarsza guma do żucia (z kory brzozy)

Liczy sobie co najmniej 5000 lat. Odnaleziono ją na terenie Finlandii. Żuta prawdopodobnie w celu leczenia infekcji jamy ustnej, lub jako kleju.

Najstarsza zapisana melodia (na lirę)

Pochodzi sprzed 3400 lat z Ugarytu (tereny obecnej Syrii).

Najstarsza moneta

Pochodzi sprzed 2700 lat z Efezu. Jej awers (rewersu brak) zdobi głowa lwa.

Najstarszy globus

Liczy sobie 510 lat i jest wykonany techniką akwaforty na skorupce strusiego jaja. Pochodzi z Włoch.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym