2 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
29.11.2016, 17:09

Najpotężniejsze umysły w dziejach ludzkości

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
17927
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Lista składająca się z 14 osób, które dzięki swoim dokonaniom bezpośrednio wpłynęły na obecny stan naszej rzeczywistości. Są na niej także ci, którzy znani są głównie z ponadprzeciętnego ilorazu inteligencji. 

Akrit Jaswal

Urodzony w 1993 roku w Indiach, zasłynął jako geniusz w dziedzinie medycyny. Otóż Jaswal, mając wówczas zaledwie 7 lat, pomyślnie przeprowadził swoją pierwszą operację na dziewczynce, której rodziców nie było stać na profesjonalną służbę zdrowia. Nie spoczywa jednak na laurach i dalej pragnie rozwijać się w kierunku medycyny, marząc o studiach na Harvardzie i o wynalezieniu leku na raka. Akrit Jaswal posiada IQ w wysokości 146.

Garii Kasparov

Tego pana zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać. Kasparow już w wieku 22 lat zdobył tytuł szachowego mistrza świata, stając się trzynastym mistrzem świata w tym sporcie. Wychodził zwycięsko z szachowych potyczek rozgrywanych z wcześniejszymi szachowymi mistrzami świata, rozgrywając również zwycięskie mecze z komputerem. Jest on jednym z najinteligentniejszych ludzi na świecie (IQ 190), a obecnie zajmuje się polityką.

Sho Yano

Yano jest Amerykaninem pochodzenia japońsko-koreańskiego, którego IQ oscyluje w granicach 200. Już jako 3-latek grał utwory Chopina, dwa lata później zostając kompozytorem. Jako 9-latek rozpoczął studia lekarskie na Uniwersytecie Loyola w Chicago, pomyślnie kończąc je dyplomem w wieku 12 lat. Jakby tego mało, zaraz po uzyskaniu dyplomu rozpoczął studia medyczne, stając się jednocześnie najmłodszym studentem w historii.

Terence Tao

Tao oglądając Ulicę Sezamkową nauczył się czytać i liczyć już w wieku 2 lat. Jako 7-latek uczęszczał do szkoły średniej, rozpoczynając studia w wieku 9 lat. Te ukończył tytułem profesora matematyki, który otrzymał jako 24-latek. Poza zwykłym studiowaniem, Tao dokonał wielu znaczących odkryć w dziedzinie matematyki.

Isaac Newton

Człowiek ten nie spoczął na rozwijaniu się w jednej dziedzinie nauki. Newton był fizykiem, matematykiem, astronomem i filozofem, formułując podstawy fizyki klasycznej, przedstawiając ich zastosowanie w mechanice i astronomii. Lista jego odkryć jest tak bogata, że należałoby mu poświęcić osobny artykuł. Z ważniejszych i bardziej znanych dokonań Newtonowi możemy przypisać sformułowanie prawa powszechnego ciążenia, wyjaśnienie precesji osi Ziemi i pływów morza, a także zapoczątkowanie badań nad ciepłem. Cóż, niewątpliwie zasługuje na miejsce w tym rankingu.

Marilyn von Savant

Pani ta w wieku 10 lat podeszła do testu IQ, uzyskując wynik 228, ustanawiając się tym samym osobą z najwyższym ilorazem inteligencji, co z kolei pozwoliło jej na wpis do Księgi rekordów Guinnessa. Na co dzień zajmuje się felietonistyką, dając upust swoim nieprzeciętnym zdolnościom umysłowym.

Johann Von Neumann

Jest to jeden z nielicznych naukowców, którego dorobek naukowy porównywalny jest z osiągnięciami Einsteina. Czym więc zasłynął? Neumann wprowadził do matematyki teorię gier, a także teorię automatów, zajmując się również mechaniką kwantową. Trudnił się też chemią i inżynierią. Zapewne z tego powodu uczestniczył w projekcie Manhattan, biorąc udział w opracowywaniu pierwszej bomby atomowej.

Nikola Tesla

Tesla jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych wynalazców w dziejach ludzkości, mając na swoim koncie prawie 300 patentów, z czego część to pomysł na silnik elektryczny, baterię słoneczną, radio, czy elektrownię wodną. Świat bez tego umysłu wyglądałby zupełnie inaczej.

Galileusz

Galileusz, słynny Włoski filozof i astronom, wprowadził do badań przyrodniczych metodę bazującą na doświadczeniu. Jest również twórcą nowożytnej mechaniki i astrofizyki, odkrywając prawo ruchu wahadła i formułując prawo swobodnego spadania ciał. Niestety jego poglądy spotkały się z odmiennymi poglądami Kościoła, przez co Galileusz po sam kres swych dni żył pod ścisłym nadzorem inkwizycji.

Wolfgang Amadeusz Mozart

Ten wybitny kompozytor już jako dziecko przejawiał swoje ponadprzeciętne możliwości. Swój pierwszy utwór napisał w wieku 5 lat, a pierwszą operę skomponował w wieku lat 11. Na nieszczęście Mozarta, cała jego twórczość wyprzedzała epokę, w której przyszło mu żyć, przez co został doceniony dopiero po śmierci. Dzisiaj nie ma żadnych wątpliwości co do niesamowitych zdolności muzycznych Mozarta.

Arystoteles

Obok Sokratesa i Platona jeden z najwybitniejszych filozofów greckich. Tak jak w przypadku wielu przedstawionych już postaci, dokonania Arystotelesa w dziedzinie filozofii i nie tylko czynią go jednym z najwybitniejszych filozofów wszech czasów. Swoją myślą zapoczątkował terminy i zjawiska, które stanowiły podmioty badań wiele lat po jego śmierci.

Leonardo da Vinci

Zdecydowanie najwybitniejszy przedstawiciel renesansu, o którym słyszał chyba każdy. Malarz, rzeźbiarz, architekt, odkrywca, konstruktor, filozof, muzyk, pisarz… – tej liście nie ma końca. Tak jak niektórzy uznawani są geniuszami czasów, w których przyszło im żyć, tak Leonardo da Vinci bezdyskusyjnie jest jednym z najwybitniejszych geniuszy w historii cywilizacji.

William James Sidis

Sidis, jak wielu przed nim, został przyjęty na Harvard. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał wtedy 9 lat. Nie trzeba więc dodawać, że jako pasjonat kosmologii, matematyki, antropologii i języków obcych, ukończył go z wyróżnieniem. W wieku ośmiu lat mówił biegle ośmioma językami, a pod koniec swojego życia ponad czterdziestoma. I choć jego IQ nie zostało nigdy zweryfikowane, przypuszcza się, że Sidis jest jednym z najsilniejszych umysłów wszech czasów, którego IQ oscyluje w granicach 250-300.

Albert Einstein

Ten wybitny (o ile nie najwybitniejszy) fizyk, twórca teorii względności i autor grubo ponad 300 prac naukowych, z całą pewnością zasługuje na pierwsze miejsce. Jego teoria względności zmieniła sposób myślenia w naukach ścisłych, jak i przyrodniczych, będąc wielką naukową rewolucją. Dzięki swoim dokonaniom w zakresie fizyki otrzymał Nagrodę Nobla, na stałe zapisując się na kartach historii.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym