7 kwietnia 2020 (Wtorek)
Imieniny: Donata Krystian
C Baran
(21.03 - 19.04)
11.12.2014, 01:37

Najdziwniejsze zwięrzęta, które ludzie trzymają w domach. Jak wygląda sprawa hodowli zwierząt egzotycznych w Polsce?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
57352
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Hodowla zwierząt egzotycznych na świecie jest od lat bardzo popularna. Jest przejawem niesłabnącej mody, jak również fascynacji egzotyką. Zanim zapragniemy jednak zostać posiadaczem egzotycznego zwierzęcia w Polsce, powinniśmy pamiętać, że spoczywa na nas obowiązek pisemnego zgłoszenia tego faktu. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie egzotycznego zwierzęcia, sięgnij po książki, z których dowiesz się wszystkiego o pielęgnacji i wymaganiach gatunku. Upewnij się, że twój wybór nie jest pochopny i że podołasz swoim obowiązkom. Dobrym pomysłem będzie rozmowa ze specjalistą np. z ogrodu zoologicznego. Koniecznie sprawdź również czy zwierzę, które zamierzasz wprowadzić do domu, jest legalne. Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody zabronione jest posiadanie i przetrzymywanie, sprowadzanie z zagranicy, sprzedaż, wymiana, wynajem, darowizna i użyczanie podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Poniższą listę warto potraktować więc bardziej jako ciekawostkę niż zachętę do ekstrawaganckich zakupów.

Tygrys

Duży odsetek właścicieli tych miłych zwierzaków niestety ginie (tak, to śmiertelnie poważna sprawa). Jednakże pomimo tego, że są to jedne z najniebezpieczniejszych zabójców na naszej planecie, posiadanie ich np. w USA, jest legalne. Istny Kac Vegas.

Hipopotamy

Podobnie jak w przypadku tygrysów, posiadanie hipopotama w USA jest legalne. Są to też całkiem bezpieczne zwierzęta, jeśli wychowane od małego przez człowieka - w innym wypadku uciekajcie. Kłopotliwe mogą być natomiast ich rozmiary, więc jeśli dysponujecie małym mieszkaniem, to jednak szukajcie domowych pupili wśród chomików i świnek morskich...

Wydry

Wydry to takie tchórzofretki z dopalaczem. A to już może być synonimem dobrej zabawy. Jeśli macie basen w pobliżu, najlepiej z dużym otwartym ogrodem, to wydra może stać się waszym najlepszym przyjacielem. Uwaga, musicie im zapewnić rybną dietę - minimum 25% ich wagi ciała dziennie.

Aligatory

Okazuje się, że małe aligatory są trendy. Wychowajcie jednego jako członka swojej rodziny, a ciężko będzie go nazwać gadem. Zwierzęta te są jednak bardzo grymaśne i ciężkie w utrzymaniu. Aligator może okazać się jednak dobrym wyborem, pod warunkiem, że nie straszne wam stracić kończynę lub dwie.

Zebry

Jeśli zwykły koń to za mało, to czemu by nie spróbować z zebrą? Jednego osobnika można kupić już za około 12.000 zł. Jedzą to samo i zachowują się podobnie jak konie. Z odpowiednią dawką cierpliwości można nauczyć je nawet jazdy na oklep (nie dajemy jednak żadnej gwarancji, że to wypali).

Lotopałanki

Lotopałanka karłowata to maleńki torbacz pochodzący z Australii. Dzięki fałdowi skórnemu między kończynami wykonuje loty ślizgowe, przemieszczając się z jednego drzewa na drugie. W warunkach hodowlanych może przeżyć do 14 lat. Te miniaturowe ssaki są naprawdę prześliczne. Dorosłe osobniki ważą zaledwie 100g. Wyobraźcie sobie takiego zwierzaka fruwającego po waszym domu - sąsiedzi zzielenieją z zazdrości.

Kozy karłowate

Jeśli macie duże podwórko, to karłowata koza może stać się waszym kompanem. Najlepiej jednak by było ich dużo - zwierzęta te żyją wyłącznie w stadach. Dodatkowo będziecie mieli swoją własną, ekologiczną kosiarkę, która zawodowo przytnie wasz trawnik.

Miniaturowe osły

Te miniaturowe osiołki świetnie rozumieją się z dziećmi. Niestety nazwa miniaturowe może lekko wprowadzać w błąd i raczej nie zmieszczą się wam do pokoju. Nawet miniaturowe osiągają ok. 90 cm wysokości i do 150 kg wagi.

Kapibary

Kapibara jest czymś w rodzaju gigantycznej świnki morskiej. Pomimo swoich rozmiarów są przyjacielskie i bardzo ciekawskie, co czyni je idealnymi zwierzakami. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała 120cm i ok. 50 kg wagi.

Skorpiony

Niektóre gatunki skorpionów, tak jak Skorpion Królewski, są niegroźne i na ogół spokojne. Żyją ok. 8 lat, więc to całkiem sporo jak na pajęczaka, ale są bardziej czymś w rodzaju dekoracji niż egzotyczną wersją przytulnego miśka.

Jeże

Ci mali goście na pierwszy rzut oka wyglądają na ciut groźnych. W rzeczywistości są jednak przesłodkie. Uwielbiają głaskanie i dotyk - gdy są spokojne opuszczają swoje kolce. Jeże żyją około 10 lat.

Pogony

Te jaszczury są niesamowicie efektownymi zwierzakami. Dobrze jest mieć jakąś w pobliżu, wprowadzi na pewno wiele ruchu w domu. Żyją do 10 lat.

Patyczaki

Patyczaki są najbardziej popularnymi zwierzątkami domowymi z gromady insektów. Są chyba najbardziej niewymagającymi zwierzętami - głównie dlatego, że nie ruszają się za często.

Świnki wietnamskie

Ludzie zakochali się w tych świnkach z powodu ich przyjacielskiej natury i inteligencji. Przyjęło się, że są nawet bardziej inteligentne od większości psów. Nie potrzebują specjalnego środowiska, żyją od 12 do 20 lat. Niestety wraz z wiekiem ich piękność przemija i zamieniają się w... zwykłą świnię. Dorosły osobnik waży nawet do 70 kg.

Kraby pustelniki

Mało kto wie, że kraby posiadają złożoną osobowość. Uwielbiają się bawić, oczywiście jeśli właściciel jest odpowiednio delikatny. Kraby słabo reagują na stres.

Skunksy

Skunksy okazują się znakomitymi zwierzakami domowymi. Oczywiście po niezbędnym zabiegu usunięcia gruczołów zapachowych.

Kangury Walabie

Te skoczne i przyjacielskie ssaki okazują się być także udomowione. Dożywają 20 lat i pozostają rozmiarów większego psa - 30-50 kg.

Tarantule

Miły kompan, jednak nie dla wszystkich. Odpowiednio hodowane dadzą się pogłaskać i potrzymać w dłoni. Osobniki płci żeńskiej żyją znacznie dłużej niż ich męskie odpowiedniki.

Piranie

Jeśli złota rybka jest zbyt nudna, zafundujcie sobie piranię. Wyglądają naprawdę kozacko i są względnie bezpieczne. Uwaga, nie najlepiej komponują się z innymi rybami w akwarium...
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym