4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
06.03.2018, 18:00

Nadchodzi nowa era w transporcie? „Porsche wprowadzi do produkcji LATAJĄCE taksówki”, obiecuje przedstawiciel handlowy firmy

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
1580
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Przedstawiciel handlowy Porsche, Detlev von Platen, ujawnił ambitne plany marki należącej do niemieckiego koncernu Volksvagen. Aby pozostać konkurencyjnym, producent samochodów może w przyszłości wprowadzić do produkcji... latające taksówki.

Innowacyjny pojazd miałby wyznaczyć nowe standardy w dziedzinie transportu samochodowego i stanowić nie tylko lekarstwo na korki, ale też stać się „wolnorynkową” odpowiedzią na coraz popularniejsze usługi car-poolingu, takie jak Uber.

„To naprawdę ma sens. Kiedy jadę z fabryki Porsche w Zuffenhausen na lotnisko w Stuttgarcie, potrzebuję na to przynajmniej pół godziny, a i to tylko wtedy, kiedy mi się poszczęści. Natomiast przelot na tej samej trasie zająłby trzy i pół minuty”, mówi von Platen.

Porsche to nie pierwszy producent samochodów myślący o sprzedaży latających pojazdów. Takie plany to rezultat szybko zachodzących zmian w upodobaniach użytkowników transportu drogowego.

Analitycy przewidują, że już niedługo mało kto będzie posiadał auto na własność, a samochody osobowe zastąpione zostaną przez zautomatyzowane, samobieżne pojazdy - zamawiane tylko w miarę potrzeby, za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

W zeszłym roku podczas targów motoryzacyjnych w Genevie zaprezentowano pierwszy prototyp latającego samochodu, rezultat współpracy Volkswagena i firmy Airbus. Wehikuł o nazwie „Pop.Up” posiadał ukryte śmigła pozwalające mu w mgnieniu oka przekształcić się w coś podobnego do helikoptera, a nawet „przerośniętego drona”.

Wzbicie się w powietrze pomogłoby pasażerom takiego niezwykłego dwuosobowego pojazdu uniknąć zakorkowanych ulic i znacznie szybciej przemieszczać się po mieście.

Porsche obiecuje, że aby prowadzić latające samochody nie będzie wcale nam potrzebna licencja pilota. Chociaż kierowca będzie miał ograniczoną kontrolę nad trajektorią lotu zapowiedzianego pojazdu, sterowanie nim pozostanie w znacznej mierze zautomatyzowane. Takie podejście ma ułatwić automobilistom „przestawienie się” ze standardowych naziemnych samochodów na te, które potrafią unosić się nad powierzchnią ziemi.

Czy wierzysz, że marzenie o latających samochodach niedługo będzie rzeczywistością?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 24

Tak - 88%

Nie - 13%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym