5 kwietnia 2020 (Niedziela)
C Baran
(21.03 - 19.04)
11.06.2017, 19:34

Miejsca wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, które warto odwiedzić

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
5137
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Typowym źródłem czerpania inspiracji na wakacyjny wyjazd są zazwyczaj różnego rodzaju poradniki, internetowe zestawienia lub miejsca polecane przez znajomych. Można jednak wybrać niekonwencjonalną drogę i odwiedzić ciekawe destynacje rodem z Księgi Rekordów Guinnessa. 

Największy dworzec kolejowy

Grand Central Terminal w Nowym Jorku to największy dworzec kolejowy ze względu na ilość peronów. Ta placówka budowana od 1903 do 1913 roku posiada razem aż 44 perony! Według Księgi Rekordów Guinessa ten niesamowity dworzec, oprócz 41 torów na dolnym piętrze i 26 torów na górnym (wszystkie pod powierzchnią ziemi), ma także sekretny peron pod hotelem Waldorf Astoria. Grand Central Terminal często gości ekipy filmowe - swoje sceny miały tam takie hity jak AvengersTo tylko seks czy Madagaskar.

Najwęższa ulica

Niemiecka ulica Spreuerhofstrasse, zlokalizowana w mieście Reutlingen, jest najwęższą ulicą na świecie. Nie łatwo jest się przez nią przecisnąć, jako że w najszerszym miejscu ma 50 centymetrów, natomiast w najwęższym - jedynie 31 centymetrów. Ten zaułek został zbudowany w 1727 roku, podczas próby rekonstrukcji tej części miasta, które rok wcześniej zostało totalnie spustoszone przez ogromny pożar. 

Najzimniejsze miasto

Nikogo nie zdziwi, że najzimniejszym miastem na świecie jest położona na Syberii wioska Oymyakon. Średnie temperatury w tym nieprzyjaznym dla ludzi otoczeniu wahają się w okolicach minus 55 stopni Celsjusza podczas pory ziomowej, aczkolwiek w 1933 roku mieszkańcy musieli sobie radzić z rekordową temperaturą około 67 stopni na minusie. Taki wynik to rekordowo niska temperatura, jeśli wziąć pod uwagę miesjce na stałe zamieszkałe przez ludzi. Dlatego też Oymyakon jest poważnym kandydatem do miana północnego biegunu zimna. 

Najstarszy park narodowy

Parki narodowe zawsze zasługują na szczególną uwagę turystów, przede wszystkim ze względu na walory estetyczne, które są w stanie zaoferować dzięki swoim dziewiczym krajobrazom. Amerykański Park Narodowy Yellowstone dodatkowo kusi mianem najstarszego parku narodowego na świecie. Nazwę parku narodowego miejsce to otrzymało w 1872 roku z rąk prezydenta Ulyssesa S. Granta. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Najstarszy sklep z cukierkami

Pewny sklep z cukierkami w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Pateley w North Yorkshire, nosi chlubną nazwę "Najstarszy sklep z cukierkami w Anglii", nie zdziwi więc nikogo, że i w Księdze Rekordów Guinnessa figuruje jako najstarszy sklep ze słodkościami właśnie. Po raz pierwszy został otwarty w 1827 roku i do dziś serwuje swoim klientom cukierki, napoje, czekoladki i inne słodkości - wiele z nich stworzone ze starych receptur i sprzedawane w retro słoiczkach. Można tam dostać m. in. tradycyjne lemoniadowe fontanny czy Parma Violets. 

Największy zadaszony resort narciarski

Tego typu atrakcje spotkać można tylko w Dubaju. To właśnie w tym najsławniejszym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich w jednym z centrów handlowych, pośrodku pustyni - można odwiedzić największy ulokowany w budynku resort narciarski. Turyści i zwolennicy śnieżnego szaleństwa mogą cieszyć się ponad 500-metrowym stokiem, torami saneczkowymi oraz strefą Freestyle'a do ćwiczenia skoków - a to wszystko w zimowej atmosferze, która trwa cały rok.

Najstarszy park rozrywki

Bakken w Klampenborgu (Dania) to park rozrywki, który został otworzony w 1583 roku i do dzisiaj zaprasza turystów do zabawy. W parku można skorzystać z ponad 150 atrakcji dla małych i dużych poszukiwaczy wrażeń, w tym z najstarszej drewnianej kolejki górskiej, która ruszyła po raz pierwszy w 1932 roku.

Najmniejsze państwo na świecie

Jako że Watykan mieści się w Rzymie, włoskiej stolicy, wiele osób zapomina, że oficjalnie miejsce to ma status osobnego państwa. Nic dziwnego - zajmuje bowiem jedynie powierzchnię niespełna pół kilometra kwadratowego! Jest przede wszystkim siedzibą papieża,  wśród jego obywateli znajdują się głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i charakterystyczna Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego codziennie do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej).

Największy zamek w skale

W Słowenii znajduje się Predjamski Grad - czteropiętrowy zamek zbudowany pod ponad stumetrową skałą wchodzącą w skład tamtejszych wyżyn. Zamek wbudowany był pierwotnie w XII wieku w obszerną jaskinię w skałach, zakrywając jej wejście. Później – około roku 1570– został rozbudowany do obecnego kształtu. Partie jaskini wykorzystywane przez zamek mają kontynuację z rozległym systemem korytarzy jaskiniowych, które położone są w większości poniżej zamku. Chroniła się tam w chwilach zagrożenia zewnętrznymi najazdami okoliczna ludność wraz ze swoim dobytkiem i inwentarzem. Teraz jest popularnym celem dla turystów.

Najbardziej aktywny wulkan

Dla osób ceniących sobie wycieczki z większą dozą adrenaliny poleca się Hawaje - ale nie z zazwyczaj podawanych powodów. Wyspy te są domem dla najbardziej aktywnego wulkanu na świecie - Kilauea. Zbudowany jest on z bazaltua, a w głównym kraterze znajduje się jezioro lawowe. Ostatnia erupcja wulkanu rozpoczęła się 3 stycznia 1983 roku i trwa do teraz! Obecnie z krateru Puʻu ʻŌʻō unosi się dym i wypływa lawa, zaś w kraterze Halemaʻumaʻu ma miejsce aktywność i ruchy lawy. 

Najstarsza restauracja na świecie

W 1725 roku w Madrycie otwarta została restauracja Botín, która obsługuje klientów do dzisiaj, wpisując się do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza restauracja na świecie. W jej wnętrzu nie zmieniono osiemnastowiecznej aranżacji i wciąż pracuje tam kominkowy ruszt. Specjalność lokalu, cochinillo asado (pieczony świniak) oraz sam lokal zostały wspomniane w książce Ernesta Hemingway'a Słońce też wschodzi. Z innych ciekawostek - w restauracji pracował niegdyś jako kelner artysta Francisco Goya w oczekiwaniu na przyjęcie do Akademii Sztuki.

Najwyższa wodna zjeżdzalnia

Wielu emocji doświadczyć można dzięki głównej atrakcji parku wodnego Schlitterbahn w Kansas City (USA). Znajduje się tam bowiem najwyższa wodna zjeżdzalnia, która mierzy sobie w miejscu startu ponad 51 metrów, czyli więcej niż wodospad Niagara. Zjeżdża się po niej trzyosobową tratwą, osiągając maksymalnie prędkość ponad 104 kilometrów na godzinę. Pierwszy spadek to 17-pietrowy dół, póżniej jest sektor wznoszący się na wysokość 5 pięter (który także sam w sobie zalicza się do największych na świecie) i znów spadek. Zastrzyk adrenaliny gwarantowany.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym