4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
10.12.2017, 17:51

Kot czy pies: które z nich jest mądrzejsze? Znamy odpowiedź!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
3652
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Czyżbyśmy wreszcie poznali odpowiedź na odwieczne pytanie i zacięty spór miłośników kotów i psów dobiegnie końca? Które zwierzę jest mądrzejsze – rzekomy najlepszy przyjaciel człowieka czy może chodzący swoimi ścieżkami mruczek?

To pytanie nękało nas od długiego czasu i czasem było nawet powodem do kłótni. Te dwa zwierzaki są ze sobą porównywane niemalże od zawsze, a to dlatego że są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi.

Jednak trudno porównywać dwa tak różne stworzenia. Naukowcy jednak zrobili niezależne badania, a poniżej otrzymacie ich wyniki.

Posiadacze psów krzyczeli, że przecież psy można nauczyć wielu sztuczek i mają mądrzejszą mordkę, jednak koto-maniacy mówili, że nonszalancja i niezależność ich pupili jest wyznacznikiem inteligencji, a do tego były kiedyś czczone! Naukowcy do eksperymentu włączyli również inne zwierzęta mięsożerne.

Wyniki jednak jasno pokazały, że w tym starciu wygrywają psy posiadają bowiem znacznie większe zagęszczenie neuronów w korze mózgowej, bo mają ich aż 530 milionów, a koty zaledwie 230 milionów. Porównując wszystkie dane, człowiek ma ich aż 16 miliardów. To właśnie komórki nerwowe zajmują się myśleniem abstrakcyjnym, planowaniem, pisaniem i czytaniem.

Te badania jednak nie dają wiele więcej poza liczbami. Zwolennicy kotów podnoszą, że na przykład zwierzę o nazwie Grindwal długopłetwy posiada 37 miliardów neuronów korowych, a przecież nie uważa się go za mądrzejszego od człowieka.

Ku ogromnym zaskoczeniu naukowców szopy posiadają, biorąc pod uwagę bardzo mały rozmiar mózgu, podobną liczbę neuronów korowych, co psy. Nic dziwnego, że mówi się o nich, że są bardzo sprytne. Okazało się również, że udomowienie zwierząt ani trochę ich nie ogłupiło, więc kolejny mit obalony.

 

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym