5 czerwca 2020 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
23.11.2017, 17:11

Kobieta spotyka mężczyznę, który otrzymał twarz jej zmarłego męża

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
54047
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Coraz więcej osób dostaje szansę na nowe życie dzięki przeszczepowi twarzy. W tym wypadku kobieta, która straciła męża mogła ponownie ujrzeć uśmiech na twarzy, którą tak dobrze zna i wiele lat kochała...

Minęły już dwa lata odkąd Lilly Ross nie widziała swojego męża, ale w jednej z klinik w Minnesocie spotkała Andy’ego Sandnessa – mężczyznę, który otrzymał twarz jej zmarłego ukochanego. Sandness żył przez niemal 10 lat bez twarzy po tym, jak w 2006 roku chory na depresję przyłożył sobie pistolet do podbródka i wystrzelił.

Jego życie udało się uratować, ale stracił nos i żuchwę, i pozostał z zaledwie dwoma zębami. Mąż Ross popełnił samobójstwo, a kobieta postanowiła, że da komuś innemu szansę na lepsze życie i postanowiła przekazać twarz męża jako materiał do przeszczepu. Lilly była wtedy w ósmym miesiącu ciąży i chciała, aby jej dziecko wiedziało, że strata jakiej doznała mogła pomóc choć jednej osobie.

 

Sandness był idealnym kandydatem, aby otrzymać twarz zmarłego Calena ze względu na podobny wiek, strukturę czaszki i odpowiednią grupę krwi. Doktor Samir Mardini powiedział nawet, że ich genomy były na tyle podobne, że mogliby być kuzynami. Operacja trwała ponad 50 godzin! Ross postanowiła również przedstawić Andy’emu Leonarda – jej ukochanego syna.

Sandness powiedział matce małego chłopca: „Chciałbym Ci udowodnić, że ten dar nie będzie zmarnowany”. Mężczyzna po raz pierwszy ponownie cieszył się tak małymi rzeczami, jak na przykład jedzenie pizzy. „Nie chcialem pokazywać się na ulicy, nienawidziłem tego”, po czym dodaje „Teraz bardzo lubię robić rzeczy, które wcześniej przyprawiały mnie o ogromny strach, jak na przykład pójście do restauracji, zjedzenie na mieście czy nawet tańczenie”. Ross mówi również, że to spotkanie dało jej spokój ducha, którego przez długi czas nie potrafiła zaznać po śmierci męża.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym