31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
18.06.2017, 08:42

Kobieta pamięta każdy dzień swojego życia. Jest jedną z 60. takich ludzi na świecie

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
20485
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Pamiętacie ze szczegółami wasze PIERWSZE urodziny? Zapewne nie...

Ale Rebecca Sharrock nie ma z tym najmniejszych problemów. Ta 27-letnia mieszkanka Brisbane cierpi na chorobę, zwaną hipermnezją lub też HSAM. Osoby obdarzone taką przypadłością posiadają niesamowitą pamięć autobiograficzną.

Gdy Rebecca miała 21 lat zdiagnozowano u niej hipermnezję

Rebecca potrafi przypomnieć sobie każdy  fragment życia, niezależnie od tego, czy chodzi o marzenia senne, które miała mając 18 miesięcy, czy gdy była fotografowana przez matkę w samochodzie,  zaledwie 12 dni po jej urodzeniu!

"Kiedy miałam 18 miesięcy zaczęłam marzyć, podczas snu. W tym wieku myślałem, że każdej nocy faktycznie opuszczam dom, więc zawsze chciałem, żeby moja mama ze mną spała." - dodaje na łamach Daily Mail. 

Gdy miała 16 lat zaczęła czytać "Harrego Pottera"

"Kiedy miałam koszmary lub przypominały mi się złe momenty z życia, recytowałam sobie na głos pierwszy rozdział książki o Potterze. Nie zastanawiałam się wówczas, dlaczego zapamiętywałam tak wiele tekstu" – relecjonuje Rebecca.

Zdolność ta ma jednak duże wady i może nawet powodować ból

Choroba Rebecci charakteryzuje się jednak tym, że nie jest ona w stanie kontrolować zapamiętywanych treści. Każda wiadomość, ulotka, książka czy numer telefonu -  WSZYSTKO pozostaje w jej pamięci!

Choroba Rebbeci jest przez to bardzo uciążliwa

"Pamiętam, jak moja mama sadzała mnie w swoim samochodzie na siedzeniu kierowcy. Miałam wtedy 12 dni. To jest moje najwcześniejsze wspomnienie"  - dodaje.

Gdy przypomina sobie o złych momentach z jej życia, czuje ogromny, emocjonalny ból.

Ból tak wielki, że kilka lat temu trafiła nawet z tego powodu do szpitala.

Lekarze stwierdzili u niej zespół stresu pourazowego i wtedy dowiedziała się też o tym, że ma  zdolność do nieograniczonego odtwarzania utrwalonych przeżyć.

Dziewczyna jest światowym fenomenem

Wystąpiła nawet w australijskiej telewizji, gdzie prezenterka programu "60 minut" odczytywała przypadkowe zdania z siedmiu książek o Harrym Potterze,  prosząc Rebekę, aby ta zidentyfikowała, z którego rozdziału zdanie pochodzi.

Oczywiście poradziła sobie bezbłednie!

Uważa się, że na świecie żyje zaledwie 60 osób, które podobnie jako ona potrafią bez problemu przywołać wszystkie wspomnienia ze swojego życia. Co ciekawe, taką zdolność można wywołać niemal u każdego w stanie hipnozy.

Chcielibyście wszystko pamiętać?

TAK
NIE

Liczba głosujących: 211

TAK - 46%

NIE - 54%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym