28.04.2018, 18:00

Jak oszukać wykrywacz kłamstw? To żadna „magia”, wystarczy jedna prosta sztuczka…

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
3022
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Powiedzmy sobie szczerze – jeśli kiedykolwiek znajdziecie się w sytuacji, w której poddawani będziecie testowi wykrywaczem kłamstw, prawdopodobnie oznacza to, że coś przeskrobaliście. Nie oznacza to jednak, że nie uda wam się wymigać od postawionych wam zarzutów.

Jak się okazuje, wariograf, powszechnie znany jako „wykrywacz kłamstw”, można bardzo łatwo oszukać. Sekret ujawnił emerytowany policjant.

Sensowność wykorzystywania wariografów jako „dowodów” w śledztwie od dawna podawana jest w wątpliwość. To dlatego, że ze względu na sposób działania maszyny, nawet szczera osoba może zostać przez nią uznana za kłamcę tylko dlatego, że podczas badania poczuła się zestresowana.

Pomimo szansy na to, że rezultat badania wykrywaczem może dać niezgodne z rzeczywistością rezultaty, zgodnie z konsensusem detektywów, test wariografem wciąż uchodzi za „solidny” wskaźnik prawdomówności przesłuchiwanego.

Doug Williams, emerytowany funkcjonariusz policji, pracował z wykrywaczami kłamstw od 1972 roku. Jego ciekawość doprowadziła go do wniosku, który pomógł opracować mu niezwykle skuteczną metodę na oszukanie wariografu.

„Zacząłem szukać dziury w całym. Wiedziałem, że żeby zmanipulować wynik badania czasem wystarczy kontrolować swój oddech. Jednak potrzebowałem też sposobu na zmianę ciśnienia krwi”, Doug ujawnił na antenie w trakcie audycji radiowej The American Life.

„Rozwiązania tego problem nie znalazłem, dopóki znajomy nie zwrócił mi uwagi na to, że gdy poddawani jesteśmy intensywnemu stresowi, instynktownie… zaciskamy zwieracz, aby utrzymać ciśnienie krwi w organizmie na bezpiecznym poziomie”, dodaje mężczyzna.

Co niektórym wyda się zapewne jeszcze bardziej interesujące, wiele wskazuje na to, że „zaciśnięcie zwieracza” może mieć także pozytywny wpływ na nasz nastrój w codziennym życiu, zmniejszając poziom odczuwanego przez nas stresu. W każdym porzekadle znajduje się ziarenko prawdy.

Wierzycie w skuteczność wariografów?

Tak, to sprawdzona metoda na kłamców
Nie, to zwykłe oszustwo

Liczba głosujących: 36

Tak, to sprawdzona metoda na kłamców - 22%

Nie, to zwykłe oszustwo - 78%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym