8 kwietnia 2020 (Środa)
C Baran
(21.03 - 19.04)
11.07.2015, 00:12

Ekscentryk i pracoholik, który wynalazł XX wiek – ciekawostki o Nikola Tesli

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
26353
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Żyjący długo w cieniu swojego pracodawcy, Thomasa Edisona, urodzony w Serbii wynalazca i fizyk Nikola Tesla, znany jest dzięki swoim niezliczonym wynalazkom, takim jak radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, silnik elektryczny, cewka Tesli czy dynamo rowerowe.

Podczas gdy naukowa kariera wynalazcy była dla Tesli spełnieniem marzeń, to jego aspołeczny charakter sprawiał, iż był postrzegany jako człowiek trudny. Nie znaleziono też żadnych źródeł traktujących o jego związkach z kobietami. Tesla żył samotnie w hotelach. Uważał, że „wynalazca ma tak intensywną naturę, tak wiele w niej dzikości, pasji, że oddając się kobiecie, musiałby zrezygnować ze wszystkiego poza nią”.

Stając się z roku na rok co raz bardziej zdziwaczałym, udało mu się wykształcić pokaźną listę osobliwych zachowań, które akompaniowały niezwykłej bystrości jego umysłu. Człowiek ten pomimo niesamowitego umysłu, który fascynował masy, umarł samotnie. 

Przed wami ciekawostki z życia prawdziwie szalonego naukowca.

Rzadko spał

Tesla twierdził, iż sen w postaci dwugodzinnej drzemki w zupełności mu wystarcza. Naukowiec potrafił też zarywać całe noce, spędzając w swoim laboratorium dwa dni z rzędu. Kenneth Swezey, jeden z przyjaciół Tesli, potwierdził ten nadzwyczajny tryb życia Nikoli.

Posługiwał się 8 językami

Bez wątpienia talent do nauki języków zawdzięczał fotograficznej pamięci. Tesla był biegły w 8 językach: serbsko-chorwackim, angielskim, czeskim, niemieckim, francuskim, węgierskim, włoskim i łacinie. Językoznawcy klasyfikują taką zdolność jako „hiperpoliglotę” – osobę, która potrafi mówić w więcej niż 6 językach na wysokim poziomie.

Wynalazca cierpiał na oystersaritisphobię – strach przed perłami

Nie tolerował w swoim otoczeniu tego rodzaju biżuterii. Odesłał kiedyś swoją sekretarkę do domu, kiedy ta przyszła w niedawno kupionym naszyjniku z pereł.

Miał obsesję na punkcie cyfry 3. Potrafił na przykład obejść budynek trzykrotnie zanim zdecydował się do niego wejść. Kiedy mieszkał w hotelu zawsze wybierał pokój, którego numer podzielny był przez tę cyfrę. Ostatnie lata życia spędził w pokoju nr 3327 położonym na 33 piętrze hotelu New Yorker.

Miał całe mnóstwo dziwactw: panicznie obawiał się zarazków, a także nie mógł dotykać czyichś włosów. Ciągła „burza mózgu“ doprowadziła go do skrajnej wrażliwości na wszelkie bodźce. Na przykład, gdy łóżko mu trzeszczało to montował w nim amortyzatory. Te i wiele innych przykładów może dowodzić, iż serbski geniusz cierpiał na nerwicę natręctw.

Miał wyjątkowy stosunek do gołębi

Podczas gdy Tesla uważany jest za człowieka aspołecznego, to jeśli chodzi o zwierzęta, sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Bardzo lubił gołębie i jak większość ludzi czerpał przyjemność z siedzenia w parku i karmienia tych ptaków. Nawet kiedy był chory i nie mógł tego zrobić osobiście, zatrudniał osoby, które karmiły je za niego. Często przynosił chore ptaki do hotelu, w którym mieszkał w późniejszym okresie życia i tam stawiał je na nogi.

Miał fotograficzną pamięć

Posiadał zdolność natychmiastowego zapamiętywania przeczytanych książek i periodyków. Nic dziwnego, że rzadko szkicował swoje projekty.

Tesla przewidział erę smartfonów już w 1909 roku

"Będzie koniecznym posiadanie niedrogiego instrumentu, nie większego niż zegarek, które pozwoli posiadaczowi na rozmawianie w dowolnym miejscu na morzu czy lądzie na odległości tysięcy kilometrów".

Opracował nadajnik bezprzewodowy

Bazując na skonstruowanym przez siebie transformatorze oraz tzw. „nadajniku powiększającym”, wynalazca demonstrował możliwość przekazywania prądu bez kabli. Za przekaźnik miała posłużyć... ziemia i ukryte w niej fale stojące. Nie skończyło się na teorii – mechanizm przetestowany został na oczach wielu świadków. Tesla uruchomił 200 lamp przesyłając energię z urządzenia znajdującego się 40 kilometrów dalej. Pojawiały się efekty uboczne eksperymentu -  niepodłączone do prądu urządzenia elektryczne same się włączały, ziemia mieniła się iskrami, a hałas słychać było w promieniu dziesiątków kilometrów.

Tesla stworzył pierwszą w historii hydroelektrownię

W 1895 roku wraz z George’em Westinghouse’em Tesla zbudował pierwszą na świecie elektrownię, która wykorzystywała potencjał uwięziony w rwących wodach wodospadu Niagara. Było to zarazem ostateczne zwycięstwo prądu zmiennego, który płynie w naszych gniazdach do dziś.

Wieża Wardenclyffe

Tesla tworząc zalążek tego, co dziś nosi miano bezprzewodowej transmisji, wzniósł specjalną wieżę wraz z laboratorium w Long Island w Nowym Jorku. Wieża Wardenclyffe miała służyć do bezprzewodowych połączeń telefonicznych z Europą. Czym jednak naprawdę miała być wieża? 

Dzisiaj, po 72 latach od śmierci Tesli, nadal nie ma na to odpowiedzi. Według źródeł, w trakcie budowy wieży, do inwestora zaczęły docierać wieści o rosnących dziwactwach Tesli, co stawiało J.P. Morgana w złym świetle. W międzyczasie w Europie doszło do pierwszego przesyłu radiowego na długi dystans, którego dokonał Marconi, tworząc własną firmę... bazującą na pracach Tesli. W tej sytuacji Morgan zaczął wątpić w Teslę, którego prace przedłużały się z powodu wdrażania ukrytych przez Teslę założeń. Morgan przycisnął Teslę do muru, grożąc wycofaniem funduszy. Tesla nie miał wyboru, postanowił zdradzić Morganowi prawdziwe przeznaczenie wieży. Tesla przedstawił wieżę, jako narzędzie do rozsyłania energii elektrycznej bezprzewodowo na całą kulę ziemską. Projekt  nie został nigdy dokończony, a wieża została zburzona w 1917 roku.

Promienie X

W 1887 Tesla pracował nad promieniowaniem, które lata później nazwano promieniowaniem X. Wykonał pierwsze zdjęcie kości swojej dłoni i wysłał je do Wilhelma Roentgena...

Stworzył broń w rodzaju promienia śmierci

W latach 30. Tesla ogłosił opracowanie planów "super broni",  która miałaby zakończyć wszystkie wojny. Idea, którą nazwał "teleforce", miała być generatorem strumienia naładowanych cząstek wolframu.

Tesla pisał : "Działo wyśle skoncentrowany strumień cząstek przez samo powietrze, osiągając tak wielką energię, że zmiecie flotę 10 tysięcy wrogich samolotów z dystansu 200 mil od granicy broniącego się państwa, niszcząc armię w sposób natychmiastowy". Tesla bezskutecznie usiłował sprzedać swój pomysł rządowi USA. Według różnych źródeł miało dojść do włamania podczas którego doszło do kradzieży technologii. Tesla utrzymywał jednak, że wszystkie plany ma w głowie. 

Umarł w samotności jako ubogi człowiek

Smutne zakończenie życia tak wielkiego człowieka, którym bez wątpienia był. Geniusz zmarł 7 stycznia 1943 roku z powodu zakrzepu tętnicy wieńcowej w nowojorskim hotelu New Yorker. Jego zwłoki zostały znalezione przez służącą Alice Monaghan, która weszła do pokoju naukowca, ignorując wywieszkę na drzwiach mówiącą "proszę nie przeszkadzać", umieszczoną przez naukowca na dwa dni przed śmiercią.

Wiele z jego wynalazków pozostaje utajnionych

Po śmierci Tesli w 1943, FBI zarekwirowała dokumentację i aparaturę laboratoryjną Tesli,  a szef agencji Edgar Hoover określił je jako ściśle tajne z powodu natury prac Tesli. Dokumentacja została zwrócona po latach. Ogromny zbiór pozostałości po dokonaniach Tesli - dokumenty, plany, zdjęcia, listy i maszyny, znajduje się obecnie w muzeum w Belgradzie. Niektóre z dokumentów i projektów Nikoli są pilnie strzeżone, pomimo amerykańskiego dokumentu zezwalającemu ludziom na dostęp do informacji (Freedom of Information Act). Niektórzy zastanawiają się jakiego też asa miał w rękawie Nikola Tesla?

O jakim asie mowa?

Darmowa odnawialna energia
Bezprzewodowe przesyłanie energii

Liczba głosujących: 231

Darmowa odnawialna energia - 64%

Bezprzewodowe przesyłanie energii - 36%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym