31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
06.06.2017, 11:29

Mała dziewczynka ucina sobie kilkudniowe drzemki i nikt nie wie dlaczego

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
5126
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Małą dziewczynkę okrzyknięto prawdziwą "Śpiącą Królewną", ponieważ bez trudu potrafi przesypiać wiele dni, a pozostawanie w stanie świadomości jest dla niej prawdziwą walką. Wydawałoby się, że to niemal bajkowa sytuacja, ale nic bardziej mylnego - sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia sympatycznego dziecka, a brak jasnej diagnozy lekarskiej jest koszmarem dla jej rodziców. 

Mała Anya Metyolkina po raz pierwszy wpadła w niespodziewany, głęboki sen, podczas posiłku, gdy miała sześć miesięcy. Szybko zawieziono ją do szpitala, gdzie prawie cały tydzień spała

"Zabraliśmy ją do domu, ale następnego dnia ponownie zasnęła i nie mogliśmy jej obudzić", powiedziała matka Anny, Alexandra Metyolkina, z miejscowości Pervouralsk na Uralu.

Od tamtej pory Anya, która ma już 18 miesięcy, śpi przez wiele dni. Czasami budzi się na chwilę po czym znowu zasypia. Pozostaje na jawie, zaledwie 12 do 20 godzin w tygodniu.

Gdy śpi - nie idzie do toalety, nie je i nie pije i w żaden sposób nie można jej obudzić. "To nie jest śpiączka, to normalny sen ", mówi jej matka, która nauczyła córkę chodzić -  w krótkich okresach jej świadomości.

"Po spaniu ma gorączkę, jej twarz staje się czerwona, a ona zaczyna drżeć." relacjonuje matka.

Dziewczynka w ubiegłym roku spędziła cztery dni w szpitalu z lekarzami chcącymi zidentyfikować i leczyć jej stan, ale przyznają się, że na razie są bezradni. 

Istnieje rzadka choroba, nazywana zespołem Kleine-Levina (KLS), która jest złożonym zaburzeniem mózgu charakteryzującym się powtarzającymi się okresami nadmiernej ilości snu . Jest znana jako Syndrom Śpiącej Krolewny, ale na razie nie potwierdzono, czy mała Anya ma tą przypadłość.

Sydrom, a może klątwa śpiącej królewny jest niezwykle rzadką chorobą i jak twierdzą lekarze, dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Szacuje się, że choruje na nią mniej niż 1000 osób na całym świecie, w tym głównie chłopców w okresie dorastania. Szansa, że nabyłoby ją niemowle, szacuje się na mniej niż jeden do miliona. 

 

Pomimo wielu testów, rosyjscy lekarze powiedzieli rodzicom Anyi, że nie potrafią zdiagnozować przyczyny jej stanu

"Lekarze ustalili, że bicie serca Anyi i jej oddech znacznie spowalniają, gdy ona śpi.

"Początkowo myśleli, że cierpi na zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu, ale kontrole sugerują, że jej mózg i układ nerwowy są w porządku.

"Wtedy lekarze myśleli, że może dzieje się to z powodu problemów z sercem, ale okazało się, że wszysko jest w normie."

"W końcu obawiali się, że może to być oznaką padaczki, która okazała się bezpodstawna po kolejnych testach i nie znaleziono żadnych dowodów na choroby genetyczne.

Lekarz dziecięcy, Polina Volkhina, powiedziała: "Staramy się przywrócić jej normalny puls, aby sprawnie funkcjonowało jej serce i uniemożliwiło dziewczynie zasypianie".

Rodzice Anyi postanowili opublikować jej stan w nadziei, że eksperci z całego świata będą mogli jej pomóc.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym