9 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
20.03.2018, 12:00

Dlaczego koty wystawiają język? Rzucamy światło na to śmieszne zachowanie znane każdemu kociarzowi

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
12852
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Co by nie mówić, koty to tajemnicze stworzenia. W trakcie pieszczot potrafią nagle zmienić zdanie i zaatakować głaszczącą je rękę. Czasem miauczą przed drzwiami, ale gdy je otworzymy, patrzą na nas jak na głupków. Kiedy indziej zrzucają każdą jedną rzecz, która nie przypadnie im do gustu. Ale dlaczego wystawiają język?

Wystawiający język kot, to przezabawny widok. Jednak mruczące futrzaki nie robią tego, żeby sobie z nas zażartować. Takie zachowanie ma znacznie bardziej skomplikowane podłoże niż mogłoby się wydawać.

Amy Shojai, specjalistka od behawioryzmu kotów, wyjaśnia, że wystawiające język koty badają tak swoje otoczenie. Używają w ten sposób zmysłu smaku w tandemie z węchem, analizując wszystkie substancje, zapachy i feromony unoszące się w powietrzu.

Zazwyczaj po krótkiej sesji wystawiania języka, oznaczającej, że kot wyczuł coś nietypowego, zwierzak schowa go i przyłoży do podniebienia, aby dokładniej „sondować” intrygujące zapachy. Bardzo często zrobi to, gdy wykryje w powietrzu feromony innego kota. Wbrew pozorom, za pomocą smaku mruczki są w stanie ustalić bardzo wiele informacji o „nieproszonym” gościu, takich jak jego płeć, czy… gotowość do kopulacji.

Dlaczego więc kotom zdarza się, że siedzą z wywalonym językiem przez kilka minut? Cóż, prawdopodobnie zwyczajnie zapomniały go schować do buzi, być może dlatego, że rozproszył je dopiero co odkryty zapach.

Jak się okazuje, jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego kot celowo może wystawić przy nas język. Robią to dlatego, że nauczyły się, że to lubimy, a zrobienie śmiesznej miny gwarantuje, że się nimi zajmiemy, wygłaskamy je i przytulimy.

Tak więc, jeśli mruczek pokaże Ci język, a w pobliżu nie ma niczego, co mogło przyciągnąć jego uwagę, zapewne chciałby, żebyś okazał mu troszkę czułości i zwrócił na niego uwagę.

Niepokoić powinniśmy się dopiero wtedy, kiedy kot wystawia język właściwie bez przerwy. W takiej sytuacji może to być oznaka, że zwierzak cierpi z powodu bólu szczęki albo zębów. W każdym innym przypadku to oznaka zaciekawienia… albo po prostu sygnał, że kot bardzo chciałby się z nami pobawić.

Czy uważacie, że koty są egoistami?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 216

Tak - 44%

Nie - 56%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym