9 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
18.03.2018, 18:00

Czy mleko dziobaków zastąpi nam antybiotyki? Australijscy naukowcy twierdzą, że i owszem

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2735
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Biolodzy z australijskiej agencji naukowej CSIRO wierzą, że udało im się rozszyfrować sekret mleka stekowców, stanowiący o jego niesamowitej skuteczności w zwalczaniu infekcji bakteryjnych.

Te przedziwne ssaki mają dziób, znoszą jaja, połowę swojego życia spędzają pod wodą, a ich płetwy zakończone są wypustkami wytwarzającymi truciznę. Choć trudno w to uwierzyć, w mleku dziobaków może tkwić klucz do przetrwania naszej cywilizacji.

Zespół australijskich naukowców odkrył w mleku stekowców jedyną w swoim rodzaju chemiczną strukturę, zdolną zabijać odporne na antybiotyki superbakterie.

„Dziobaki to tak dziwne stworzenia, że niebezpodstawne było podejrzenie o to, że wewnętrzna biologia ich organizmu również musi należeć do nietypowych”, przyznaje Janet Newman, badaczka z CSIRO. To ona, wespół z naukowcami z Deakin University w Geelong w Wiktorii, odkryła unikalne właściwości mleka stekowców

Na pierwszy trop wskazujący na antybakteryjne właściwości mleka dziobaków natrafiono w 2010 roku, gdy zaobserwowano, że zawarta w laktacji tych zwierząt proteina chroni organizm młodych tego gatunku przed niebezpiecznymi mikrobami, pozostając przy tym jednak bardzo łagodną dla „dobrych” bakterii jelitowych.

Naukowcy spekulują, że antybakteryjne właściwości mleka stekowców mają związek z tym, w jaki sposób dostarczane jest ono młodym.

Dziobaki nie posiadają sutków, a wytwarzane przez nie mleko zwyczajnie spływa im po brzuchu i futrze, które niekoniecznie musi być sterylne. Aby podczas karmienia uniknąć zatrucia młodych niebezpiecznymi mikrobami, stekowce, w toku ewolucji, wypracowały wyjątkowo skuteczny sposób na pomniejszenie takiego ryzyka.

Ze względu na jej kształt przypominający pierścionek, odkrytą w mleku stekowców proteinę naukowcy nazwali „Shirley Temple”, na cześć lubującej się w kosztownej biżuterii aktorki. Co ciekawe, taka struktura proteiny jest wyjątkowa i niepodobna do żadnej innych spośród setek tysięcy skategoryzowanych przez biologów cząsteczek.

“To szczególnie przyciągnęło naszą uwagę, ponieważ odkryliśmy, że to właśnie unikalny kształt tych protein determinuje ich funkcję i skuteczność”, z zaskoczeniem przyznaje Janet Newman, „Mamy nadzieje, że badania nad tą strukturą ostatecznie pozwolą nam opracować wyjątkowo skuteczny lek antybakteryjny, mogący zastąpić tracące na skuteczności antybiotyki”, kończy naukowiec.

Czy obawiacie się epidemii "superbakterii"?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 9

Tak - 56%

Nie - 44%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym