31 maja 2020 (Niedziela)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
19.12.2017, 16:25

Czy dinozaury przetrwały do dzisiejszych czasów? Zagadkowe znalezisko z Indii dzieli naukowców

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
9401
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Wydobyte podczas rutynowej naprawy stacji elektrycznej szczątki przypominające dinozaura są w tak dobrym stanie, że na ich kościach wciąż tkwi tkanka mięśniowa.

To niemożliwe, żeby tak delikatne tkanki przetrwały miliony lat będąc po prostu zakopane w ziemi. Paleontolodzy ostrożnie wysnuwają szokujące wnioski. Czy to możliwe, że dinozaury przetrwały do dzisiejszych czasów?

Odkrycia dokonano w Jaspurze, niewielkim mieście w Indiach. Znalezione szczątki przekazane zostały specjalistom w celu dalszej analizy, a docelowo także ustalenia ich natury.

Eksperci zgadzają się co prawda, że zwłoki zwierzęcia wyglądają, jak gdyby należały do dinozaura. Ale taka perspektywa wydaje się graniczyć z niemożliwością, jeśli weźmie się pod uwagę doskonały stan, w jakim zachowane są szczątki. Dinozaury wyginęły przecież 65 milionów lat temu!

„Wygląda to jak dinozaur. Ale nie mogę powiedzieć na ten temat nic więcej, dopóki nie poznam wyników analiz laboratoryjnych”, wyjaśnia Dr Parag Madhukar Dhakate, naukowiec zajmujący się tym osobliwym znaleziskiem.

„Zwłoki prehistorycznego gada mogłyby zachować się w tak doskonałym stanie tylko dzięki użyciu chemicznych konserwantów wykorzystywanych w muzeach. Jednak jeśli mowa o dawnym eksponacie, jakim cudem znalazł się on pod ziemią?”, głowi się Aaryan Kumar, student paleontologii z uniwersytetu w Delhi.

Analiza organoleptyczna wskazuje duże podobieństwo odkrytych szczątek do dinozaurów takich jak Deinonychus, Coelophysis oraz Dromaeosaurus, faktycznie występujących przed milionami lat na obszarze dzisiejszych Indii.

Dr Dhakate ujawnił, że szczątkom zagadkowego zwierzęcia niedługo bliżej przyjrzy się znany paleontolog z uniwersytetu Kumaun w mieście Nainital, Dr Bahadur Kotlia. Naukowiec wyraził też nadzieję, że dzięki dokładnym analizom uda się ustalić przynależność gatunkową znaleziska, a także jego prawdziwy wiek.

Sceptycy sugerują, że odkryta w Indiach padlina w rzeczywistości może być zmutowanym kozim zarodkiem. Dopóki nie poznamy rezultatów badań przeprowadzonych przez doświadczonego paleontologa, pochodzenie zwierzęcia pozostaje tajemnicą.

Wierzycie, że dinozaury mogły przetrwać do dzisiejszych czasów?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 168

Tak - 60%

Nie - 40%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym